Karya koyunlarında büyüme özelliklerine ait genetik parametre tahmini
Genetic parameter estimation of growth characteristics in Karya sheep
- Tez No: 963515
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULAŞ ÇINAR, DOÇ. DR. ONUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Karya koyunlarında büyüme özelliklerinden doğum ağırlığı (DA), günlük ortalama canlı ağırlık artışı (GOCAA) ve sütten kesim ağırlığına (SKA) ilişkin genetik parametreler Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik (REML) ve Markov Zinciri Monte Carlo (MCMC) yöntemleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışmada“Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel projesi”kapsamında Aydın ve Denizli illerinde yürütülen“Karya Koyunu Geliştirme”alt projelerinden 2007-2016 yılları arasında elde edilen Karya ırkına ait 8422 büyüme verisi kullanılmıştır. DA, GOCAA ve SKA özelliklerinin her birine ilişkin altı farklı tek özellikli 'Bireysel Hayvan Modeli' oluşturulmuştur. Model seçimi, REML analizlerinde Akaike Bilgi Kriteri (AIC) ve -2LogL değerleri; MCMC analizlerinde ise Sapma Bilgi Kriteri (DIC) değerleri esas alınarak gerçekleştirilmiştir. REML analizleri WOMBAT yazılımı, MCMC analizleri ise R yazılım ortamında MCMCglmm paketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. REML analizlerinde DA özelliği için Model 4, GOCAA ve SKA özellikleri için ise Model 2 önerilmiştir. Önerilen modeller dikkate alındığında, Karya koyunlarında doğrudan kalıtım derecesi DA, GOCAA ve SKA özellikleri için sırasıyla 0.28, 0.21 ve 0.19 olarak orta düzeyde tahmin edilmiştir. MCMC analizlerinde ise DA, GOCAA ve SKA özelliklerinin her biri için önerilen model Model 6 olarak belirlenmiştir. MCMC sonuçlarına göre önerilen model dikkate alındığında doğrudan kalıtım derecesi DA için 0.34, GOCAA ve SKA için ise 0.44 olarak yüksek düzeyde tahmin edilmiştir. Her iki yönteme ait bulgular, ilgili üç özellik üzerinde maternal genetik ve anadan kaynaklı sabit çevre etkilerinin sınırlı düzeyde olsa da var olduğunu ortaya koymaktadır. REML ve MCMC ile DA–SKA ve DA– GOCAA özellikleri arasındaki genetik korelasyonlar (rg) orta düzeyde ve pozitif yönlü tahminlenirken; SKA–GOCAA arasındaki rg ise her iki yöntemde de yüksek ve pozitif bulunmuştur. Her iki yöntemin bulguları, büyüme özelliklerinde önemli düzeyde genetik varyasyon bulunduğunu ve bu özelliklerin ortak genetik temellere sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum, söz konusu özelliklerin çok özellikli seleksiyon programlarıyla birlikte değerlendirilmesinin genetik ilerleme açısından önemli faydalar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic parameters for growth traits in Karya sheep, including birth weight (BW), average daily gain (ADG), and weaning weight (WW), were estimated using Restricted Maximum Likelihood (REML) and Markov Chain Monte Carlo (MCMC) methods. The study utilized growth data from 8422 Karya breed lambs included in the Sheep Development sub-projects conducted in the provinces of Aydın and Denizli between 2007 and 2016, as part of the“the National Animal Breeding Projects under Breeder Conditions”. For each of the traits BW, ADG, and WW, six different univariate 'animal models' were constructed. Model selection was based on Akaike Information Criterion (AIC) and -2LogL values in the REML analyses, and on Deviance Information Criterion (DIC) values in the MCMC analyses. REML analyses were performed using the WOMBAT software, while MCMC analyses were conducted in the R environment using the MCMCglmm package. In the REML analyses, Model 4 was recommended for the BW trait, while Model 2 was suggested for the ADG and WW traits. Considering the recommended models, the direct heritability estimates in Karya sheep were moderate, with values of 0.28 for BW, 0.21 for ADG, and 0.19 for WW. In the MCMC analyses, Model 6 was identified as the recommended model for each of the traits BW, ADG, and WW. According to the MCMC results and considering the recommended model, the direct heritability was estimated to be high: 0.34 for BW, and 0.44 for both ADG and WW. The findings from both methods indicate that, although limited, maternal genetic and permanent environmental effects due to the dam do exist for all three traits. The genetic correlations (rg) between BW-WW and BW-ADG traits, estimated using REML and MCMC methods, were moderate and positive, whereas the rg between WW-ADG was high and positive in both methods. The findings of both methods demonstrate that there is a substantial level of genetic variation in the growth traits and that these traits share common genetic foundations. This suggests that evaluating these traits within the scope of multi-trait selection programs could provide significant benefits in terms of genetic improvement.