16. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun din ve ahlak eğitimiyle ilgili görüşleri
16. President of Religious Affairs Prof. Dr. Ali Bardakoğlu's vievs on religious and moral education
- Tez No: 963514
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Din ve ahlak eğitimi bağlamında, misyon ve vizyonu itibarıyla önemli bir konuma sahip bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkan sıfatıyla bu kurumu yöneten ve yön veren kişiler ve bu kişilerin fikriyatı bu anlamda ayrı bir öneme haizdir. Buradan hareketle, 16. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu araştırma konusu yapılmıştır. Nitekim kendisi derin dini ve hukuk bilgisiyle yetişmiş, Türkiye'nin dini-siyasi yaşamında dönüştürücü bir figür olmuş, eğitimci, akademisyen, hukukçu ve yönetici kimliğiyle, ayrıca din, kitap, sünnet, din ve toplum, İslam ahlakı, dindarlık, İslam hukuku, din ve devlet, laiklik, din eğitimi ve öğretimi, ahlak eğitimi gibi konularında yaptığı çalışmalarıyla önemli ve değerli bir İslam düşünürüdür. Bununla birlikte o, yaygın din eğitimi faaliyetlerinin geniş olarak yürütüldüğü Diyanet İşleri Başkanlığı görevinde yedi küsur yıl bulunmuştur. Bu yönleriyle de din ve ahlak eğitimi alanına katkı sunan çalışmalarıyla maruf, başarılı bir din adamı ve idarecidir. Bardakoğlu, İslam dini temelinde din, dindarlık, din-devlet, ahlak ve eğitim gibi kavramlar üzerinde yaptığı çalışmalarında, İslam'ın güvenli insandan hareketle güvenli toplum ve güvenilir toplumun oluşmasını öncelediğinden bahseder. Din, dindarlık ve ahlak arasında hem uhrevi hem dünyevi şeffaf hesap verilebilirlik boyutuyla kopmaz bir bağ olduğunu söyler. Yine ibadet pratiklerinin, davranış modellerinin ve eğitimin de samimi dindarlık profiline olan önemini vurgular. Dini ibadet pratiklerinin şekli olarak özünde dindara ahlaki davranış biçimine tecrübe ve katkı oluşturacağı ifade eder. Bardakoğlu, din, dindarlık ile ahlak ve din eğitimi gibi hususları beşeri hukuk yönüyle de değerlendirmeye alır. Diğer taraftan Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde, muhtelif vesilelerle tertip edilen konferans, panel gibi ilim ortamlarında yaptığı yaygın din eğitimi faaliyetlerinin üzerinde durur. Onun döneminde cami içi ve dışı ile Kur'ân kursları hizmetlerine birtakım yeniliklerin geldiği görülür. Camilerde Kur'ân öğretimi kursları, Yaz Kur'ân kurslarında kur sistemine göre öğretim modeli, Aile ve Dini Rehberlik Büroları, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ile yürütülen manevi destek hizmetleri öne çıkan çalışmalardır.
Özet (Çeviri)
In the context of religious and moral education, the Presidency of Religious Affairs, which has an important position in terms of its mission and vision, and the people who manage and guide this institution as the President and the ideas of these people have a special importance in this sense. Based on this, the 16th President of Religious Affairs, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, has been the subject of research. Indeed, he was brought up with a deep knowledge of law, has been a transformative figure in Turkey's religious-political life, and is an important and valuable Islamic thinker with his identity as an educator, academician, jurist, and administrator, as well as his works on religion, books, sunnah, religion and society, Islamic morality, piety, Islamic law, religion and state, secularism, religious education and teaching, and moral education. In addition, he served in the Presidency of Religious Affairs, where widespread religious education activities were carried out extensively, for seven years. In these respects, he is a well-known, successful cleric and administrator with his works that contribute to the field of religious and moral education. Bardakoğlu, in his studies on concepts such as religion, religiosity, religion-state, morality and education based on the Islamic religion, mentions that Islam prioritizes the formation of a secure society and a reliable society based on a secure person. He says that there is an unbreakable bond between religion, religiosity and morality with both the otherworldly and worldly transparent accountability dimension. He also emphasizes the importance of worship practices, behavioral models and education on the profile of sincere religiosity. He states that religious worship practices will essentially provide experience and contribution to the moral behavior of the religious person. Bardakoğlu also evaluates issues such as religion, religiosity and morality and religious education in terms of human law. On the other hand, Bardakoğlu emphasized the widespread religious education activities he carried out in scientific environments such as conferences and panels organized on various occasions during his term as the Presidency of Religious Affairs. During his term, it is seen that some innovations were brought to the services of Quran courses inside and outside the mosque. Quran teaching courses in mosques, teaching model according to the course system in summer Quran courses, Family and Religious Guidance Offices, Social Services and Child Protection