Mersin Üniversitesi Dermatoloji Polikliniğine 2019-2024 yılları arasında başvuran Psoriazis hastalarında tedavi değişikliği nedenlerinin retrospektif incelenmesi
A retrospective analysis of treatment modification reasons in psoriasis patients who presented to Mersin University Dermatology Outpatient Clinic between 2019 and 2024
- Tez No: 963594
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş: Psoriazis, kronik, inflamatuar ve sistemik özellikler gösterebilen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir deri hastalığıdır. Hastalığın seyrinde alevlenme ve iyileşme dönemleri görülebilir ve özellikle sistemik tedavi alan hastalarda zamanla tedavi etkinliğinde azalma, yan etki gelişmesi, tedavi uyumsuzluğu, psoriatik artrit (PsA) gelişmesi vb. nedenlerle tedavi değişikliği gereksinimi doğabilmektedir. Psoriazis tedavisinde karşılaşılan değişiklik nedenlerinin belirlenmesi, klinik yaklaşımı şekillendirmek açısından önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmada, 2019–2024 yılları arasında Mersin Üniversitesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran ve sistemik tedavi alan psoriazis hastalarında tedavi değişikliği gereksinimlerinin nedenlerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sistemik tedavi almış ve en az bir tedavi değişikliği yapılmış olan toplam 200 psoriazis hastası dahil edilmiştir. Hasta kayıtları geriye dönük olarak incelenmiş; yaş, cinsiyet, psoriazis hastalık süresi, psoriazis tipi, eşlik eden hastalıklar, tırnak tutulumu, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi [Psoriasis Area and Severity Index (PASI)], inflamatuar ağrı tarifleyenlerde manyetik rezonans (MR) bulguları, ilaç kullanım süreleri ve toplam poliklinik ziyaret sayıları ile bu ziyaretlerde yapılan tedavi değişiklikleri kaydedilmiştir. Tedavi değişikliği, ilaç sınıfları arasında geçiş ve mevcut tedaviye ek ilaç eklenmesi olarak tanımlanmıştır. Değişiklik nedenleri yetersiz yanıt, psoriatik artrit (aksiyal/periferik), yan etki, primer/sekonder etkisizlik ve tedavi uyumsuzluğu gibi başlıca kategoriler altında değerlendirilmiştir. Bulgular: İncelenen hastalar arasında en sık tedavi değişiklik nedeni yetersiz yanıt (%33) olarak saptanmıştır. Bunu psoriatik artrit (%29,5), özellikle aksiyal tutulum izlemiştir. Diğer nedenler arasında yan etki (%15), tedavi uyumsuzluğu (%7), primer (%2) ve sekonder etkisizlik (%7) yer almıştır. Tırnak tutulumu, psoriatik artrit nedeniyle yapılan tedavi değişikliklerinde anlamlı ilişkili bulunmuş, bu durumun özellikle aksiyal tutulumda MR bulgularıyla desteklendiği görülmüştür. Toplamda 3.272 dermatoloji ziyareti kaydedilmiş ve 248 ziyaret sırasında tedavi değişikliği yapılmıştır; bu da her 13 ziyaretten birinde tedavi revizyonu anlamına gelmektedir. Ayrıca, 43 hastada (%21,5) iki veya daha fazla tedavi değişikliği yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Psoriasis is a chronic, inflammatory, and potentially systemic skin disease that negatively affects quality of life. The disease course often involves periods of flare-ups and remissions. In patients receiving systemic therapy, treatment modifications may become necessary over time due to reduced treatment efficacy, development of side effects, poor treatment adherence, or progression to psoriatic arthritis. Identifying the reasons for treatment changes in psoriasis is important for guiding clinical management. Objective: This study aimed to retrospectively investigate the reasons for treatment modifications among psoriasis patients who applied to the Mersin University Dermatology Outpatient Clinic between 2019 and 2024 and received systemic therapy. Materials and Methods: A total of 200 psoriasis patients who had received systemic therapy and underwent at least one treatment modification were included in the study. Patient records were reviewed retrospectively, and the following data were collected: age, sex, duration of psoriasis, psoriasis subtype, comorbidities, nail involvement, Psoriasis Area and Severity Index (PASI), magnetic resonance (MR) imaging findings in patients describing inflammatory pain, duration of drug use, total number of dermatology visits, and treatment changes made during those visits. Treatment modification was defined as either switching between drug classes or the addition of a new systemic agent. Reasons for treatment change were categorized as insufficient response, psoriatic arthritis (axial/peripheral), side effects, primary/secondary inefficacy, and treatment non-adherence. Results: Among the patients analyzed, the most common reason for treatment change was insufficient response (33%), followed by psoriatic arthritis (29.5%), particularly with axial involvement. Other reasons included side effects (15%), treatment non-adherence (7%), primary inefficacy (2%), and secondary inefficacy (7%). Nail involvement was found to be significantly associated with treatment changes due to psoriatic arthritis, especially in patients with axial disease, supported by corresponding visits were recorded, with treatment modifications made during 248 of these visits—indicating a treatment revision in approximately one out of every 13 visits. Additionally, 43 patients (21.5%) underwent two or more treatment modifications.