Sistemik Lupus eritematozuslu hastalarda nöropsikiyatrik tutulumun laboratuvar bulguları ile ilişkisi
Association between neuropsychiatric involvement and laboratory findings in patients with systemic Lupus erythematosus
- Tez No: 963597
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Sistemik Lupus Eritematozus'un nöropsikiyatrik tutulumu (NPSLE) hastalığın morbiditesini arttıran önemli bir tutulum şeklidir. NPSLE ile Lupus'un laboratuvar bulguları ilişkisi henüz tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı NPSLE ile nükleer oto antikorlar, antifosfolipit antikorları (aPL), kompleman düzeyleri arasındaki ilişkinin Türkiye popülasyonunda değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışma 01.01.2010-01.12.2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde değerlendirilmiş olan Sistemik Lupus Eritematozus hastalarının dahil edildiği retrospektif bir çalışmadır. 2010-2024 yılları arasında 18 yaş ve üzerinde olan 433 hasta değerlendirilmiş 293 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların AÜTF laboratuvarlarında Immunblot yöntemi ile değerlendirilen antinükleer oto antikorlar, ELISA ve fonksiyonel koagülasyon testi ile incelenen aPL antikorlar, nefelometri ile değerlendirilen kompleman komponentleri C3 ve C4 verileri toplanmıştır. Veriler Ki-kare testi ve Lojistik Regresyon ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Neuropsychiatric involvement of Systemic Lupus Erythematosus (NPSLE) is a major determinant of disease-related morbidity. The relationship between NPSLE and laboratory parameters of lupus remains an active area of investigation. This study aimed to evaluate the association between NPSLE and nuclear autoantibodies, antiphospholipid (aPL) antibodies, and complement levels in a Turkish patient population. Methods: This retrospective study included patients diagnosed with Systemic Lupus Erythematosus who were evaluated at Ankara University Faculty of Medicine Hospitals between January 1, 2010, and December 1, 2024. Among 433 patients aged ≥18 years, 293 met the inclusion criteria. Data on nuclear autoantibodies (assessed by immunoblot), aPL antibodies (analyzed using ELISA and functional coagulation assays), and complement components C3 and C4 (measured by nephelometry) were collected. Statistical analysis was performed using the chi-square test and logistic regression.