Parankimal ve non-parankimal nöro-behçet hastalarında arteriyel stiffness, karotis intima-media kalınlığı ve klinik özelliklerin korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness, carotid intima-media thickness and clinical correlations in parenchymal and non-parenchymal neuro-behçet patients
- Tez No: 963596
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK MİDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Nöro-Behçet hastaları, nörolojik tutulumu olmayan Behçet hastaları ve alt gruplarında arteriyel sertlik (nabız dalga hızı [NDH]) ve karotis intima-media kalınlığı (KİMK) parametrelerini değerlendirmek, bu değerleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak; klinik fenotip, demografik değişkenler, hastalık süresi ve tedavi basamaklarıyla ilişkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Aralık 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde yürütülen bu tek merkezli, gözlemsel çalışmaya 39 Nöro-Behçet, 35 nörolojik tutulumu olmayan Behçet hastası ve 34 yaş/cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol dahil edildi. Nöro-Behçet hastaları parankimal ve non-parankimal; nörolojik tutulumu olmayan Behçet hasta grubu ise sistemik ve mukokütanöz alt tiplere ayrıldı. Arteriyel sertlik parametreleri Mobil-O-Graph cihazı ile KİMK ölçümleri ise yüksek çözünürlüklü B-mod ultrasonografi ile değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda demografik farklılıklar göz önünde bulunduruldu; ilişkiler Spearman korelasyon testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate arterial stiffness (pulse wave velocity [PWV]) and carotid intima-media thickness (CIMT) parameters in neuro-Behçet's disease (NBD) patients, Behçet's disease (BD) patients without neurological involvement, and their subgroups; to compare these values with healthy controls; and to investigate their associations with clinical phenotype, demographic variables, disease duration, and treatment stages. Materials and Methods: This single-center, observational study was conducted in the Neurology Department of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between December 2024 and June 2025, including 39 NBD patients, 35 BD patients without neurological involvement, and 34 age- and sex-matched healthy controls. NBD patients were classified into parenchymal and non-parenchymal subtypes, whereas the BD group without neurological involvement was divided into systemic and mucocutaneous subtypes. Arterial stiffness parameters were assessed using the Mobil-O-Graph device, and CIMT measurements were performed using high-resolution B-mode ultrasonography. Demographic differences were considered in intergroup comparisons, and associations were analyzed using the Spearman correlation test. A p-value of