Matriks ritim terapinin aksiyal spondiloartrit hastalarında fonksiyonel durum, yaşam kalitesi, solunum fonksiyonları ve fiziksel performans üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of matrix rhythm therapy on functional status, quality of life, respiratory function and physical performance in patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 963598
  2. Yazar: AYŞE SEZGİ KIZILIRMAK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Aksiyal spondiloartrit (AxSpA), aksiyal iskeletin kronik inflamasyonu ile karakterize, ilerleyici seyirli bir romatizmal hastalıktır. Bu hastalıkta ağrı, tutukluk, yorgunluk ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlar bireylerin yaşam kalitesini ve fonksiyonel kapasitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Hastalık yönetiminde farmakolojik tedavilerin yanı sıra fizyoterapi gibi non-farmakolojik yaklaşımlar da önemli bir yer tutmaktadır. Matriks Ritim Terapisi (MaRhyThe), hücresel metabolizma ve mikrosirkülasyonu düzenleyerek doku rejenerasyonunu ve fonksiyonelliği desteklemeyi amaçlayan, son yıllarda fizyoterapi pratiğine dâhil edilen bir yöntemdir. Bu çalışma, MaRhyThe uygulamasının AxSpA'lı bireylerde fonksiyonel durum, yaşam kalitesi, solunum fonksiyonları ve fiziksel performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Araştırmaya AxSpA tanısı almış toplam 20 birey dahil edildi; katılımcılar randomize olarak MaRhyThe uygulanan grup (n=10) ve kontrol grubu (n=10) şeklinde iki gruba ayrıldı. MaRhyThe grubuna 6 hafta boyunca, haftada iki gün MaRhyThe uygulaması yapılmış ve buna ek olarak ev egzersiz programı verildi. Kontrol grubuna ise yalnızca aynı içeriğe sahip ev egzersizleri uygulandı. Değerlendirmelerde Bath Ankilozan Spondilit Endeksleri (BASDAİ, BASFİ, BASMİ), Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi (ASYKA), solunum fonksiyon testi, solunum kas kuvveti ölçümü (MIP, MEP), göğüs çevresi ölçümü, otur-uzan testi, 30 saniye otur-kalk testi, 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Süreli Kalk Yürü (SKY) testi kullanıldı. Altı haftalık uygulama sürecinin sonunda, MaRhyThe grubunda hastalık aktivite ölçütlerinde (BASDAİ p=0,005, BASFİ p=0,031, ASYKA p=0,016, ASDAS p=0,008) ve inspiratuar kas kuvvetinde (MIP p=0,015) istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi. Her iki grupta da solunum fonksiyonları, fiziksel performans, esneklik ve fonksiyonel kapasite parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmedi (p>0,05). Ağrı ve yorgunluk düzeylerinde istatistiksel açıdan anlamlı olmayan azalma eğilimleri tespit edildi (p>0.05). Gruplar arası karşılaştırmada, ağrı şiddetindeki azalma (p=0,017) ve MIPdeki artış (p=0,034) MaRhyThe grubu lehine anlamlı bulundu. Diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05), ancak matriks lehine klinik iyileşme eğilimleri gözlemlendi. Elde edilen bulgular, MaRhyThe uygulamasının AxSpA'lı bireylerde hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve inspiratuar kas kuvveti üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Özellikle, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, MaRhyThe uygulamasının ağrı düzeylerinde anlamlı azalma ve inspiratuar kas kuvvetinde artış sağlaması, bu yaklaşımın solunum kasları ve semptom yönetimi üzerinde belirgin bir katkı sunduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Axial spondyloarthritis (AxSpA) is a progressive rheumatic disease characterized by chronic inflammation of the axial skeleton. Symptoms such as pain, stiffness, fatigue, and limited mobility negatively affect individuals quality of life and functional capacity. In addition to pharmacological treatments, non-pharmacological approaches such as physical therapy also play an important role in disease management. Matrix Rhythm Therapy (MaRhyThe) is a method that has been incorporated into physical therapy practice in recent years, aiming to support tissue regeneration and functionality by regulating cellular metabolism and microcirculation. This study was designed to evaluate the effects of MaRhyThe application on functional status, quality of life, respiratory functions, and physical performance in individuals with AxSpA. A total of 20 individuals diagnosed with AxSpA were included in the study; participants were randomly divided into two groups: the MaRhyThe application group (n=10) and the control group (n=10). The MaRhyThe group received the MaRhyThe application twice a week for six weeks, along with a home exercise program. The control group received only the home exercises with the same content. Assessments included the Bath Ankylosing Spondylitis Indexes (BASDAI, BASFI, BASMI), the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire (ASQoL), pulmonary function test, respiratory muscle strength measurement (MIP, MEP), chest circumference measurement, sit-to-stand test, 30-second sit-to-stand test, 6-Minute Walk Test (6MWT), and Timed Up and Go (TUG) test were used. At the end of the six-week application period, statistically significant improvements were observed in disease activity measures (BASDAİ p=0.005, BASFI p=0.031, ASQoL p=0.016, ASDAS p=0.008) and inspiratory muscle strength (MIP p=0.015) in the MaRhyThe group. No significant changes were observed in respiratory function, physical performance, flexibility, and functional capacity parameters in either group (p>0.05). Non-statistically significant trends toward reductions in pain and fatigue levels were noted (p>0.05). In the intergroup comparison, the reduction in pain intensity (p=0.017) and the increase in MIP (p=0.034) were found to be significantly in favor of the MaRhyThe group. No statistically significant differences were detected in other parameters (p>0.05), but clinical improvement trends in favor of the matrix were observed. The findings indicate that the MaRhyThe application has positive effects on disease activity, quality of life, and inspiratory muscle strength in individuals with AxSpA. In particular, compared to the control group, the MaRhyThe application resulted in a significant reduction in pain levels and an increase in inspiratory muscle strength, demonstrating that this approach offers a significant contribution to respiratory muscles and symptom management.