Vakit gazetesine göre İstanbul halkının sağlık sorunları (1 Kasım 1922-29 Ekim 1924)
The public health problems in Istanbul according to the Vakit newspaper (1 November 1922 and 29 October 1924)
  1. Tez No: 963672
  2. Yazar: AYŞE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Millî Mücadele'nin başarıyla sonuçlanmasının ardından 4 Kasım 1922'de İstanbul, TBMM Hükümeti'nin yönetimine girmiştir. Artık devlet merkezi olmayan İstanbul'da“Sıhhiye Müdüriyet-i Umumiyesinin”“İstanbul Sıhhiye Müdüriyetine”dönüşümüyle sağlık teşkilatında önemli değişiklikler olmuştur. Bu dönemde İstanbul'da sağlık kurumlarında ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan sorunlar yaşanmıştır. Üstelik aynı süreçte İstanbul'da veba, çiçek, verem, frengi, lekeli humma, grip, sıtma, kuduz, şarbon, kızamık, kızıl, tifo, menenjit, kolera gibi birçok bulaşıcı hastalık görülmüştür ve söz konusu hastalıklar pek çok insanın hayatına mal olmuştur. Hastalıkların salgın halini aldığı dönemlerde İstanbul halkına veba, çiçek, tifo, kolera aşıları zorunlu olarak uygulanmıştır. Hatta veba görüldüğü ve çiçek salgını olduğu dönemlerde, aşı vesikası zorunluluğu getirilmiştir. Aşı vesikası ibraz edilmeden yolcuların dahili ve harici seyahatlerine dahi izin verilmemiştir. Karantina işlemleri ve yabancı limanlardan gelen gemilere yönelik yaptırımlar ise sıkı tutulmuştur. Çocuklar arasında daha çok kızamık, kızıl, verem, mide ve bağırsak hastalıkları görüldüğünden bu dönemde çocuk ölümlerine de sıklıkla rastlanmaktadır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte İstanbul'da önce hastane ve eczaneler denetlenmiştir. Ruhsatsız ve diplomasız doktorluk yapanlar cezalandırılmıştır. Bu dönemde İstanbul'da çevre sorunlarının halk sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığı da görülmüştür. Bu çalışmada, 1 Kasım 1922-29 Ekim 1924 tarihleri arasında, Vakit gazetesinde yer alan sağlık haberleri temelinde, İstanbul halkının sağlık sorunları araştırılmıştır. Vakit gazetesi, sorumlu gazetecilik anlayışının gereği olarak İstanbul'da halk sağlığı sorunlarını, hassasiyetle sütunlarına taşımıştır.
Özet (Çeviri)
Following the successful conclusion of the National Struggle, Istanbul came under the administration of the TBMM Government on November 4, 1922. In Istanbul which was no longer the center of the state, significant changes occured in the health organization with the transformation of the“General Directorate of Health”into the“Istanbul Directorate of Health”. During this period problems stemming from economic difficulties were experienced in health institutions in Istanbul. Moreover during the same period, many contagious diseases such as plague smallpox, tuberculosis, syphilis, spotted fever, influenza, malaria, rabies, anthrax, measles, scarlet fever, typhoid, meningitis, and cholera were seen in Istanbul and these diseases caused the death of many people. During the periods when diseases became epidemics, the people of Istanbul were compulsorily vaccinated against plague, smallpox, typhoid and cholera. Even during times of plague and smallpox epidemics a vaccination certificate was required. Passengers were not even allowed to travel domestically or internationally without presenting a vaccination certificate. Quarantine procedures and sactions against ships coming from foreign ports were strict. Since measles, scarlet fever, tubercilosis stomach and intestinal diseases were more common among children, child deaths were also frequently encountered during this period. With the declaration of the Republic, hospitals and pharmacies were first inspected in Istanbul. Those practicing medicine without a license or diploma were punished. İt was also seen that environmental problems in Istanbul had negative effects on public health during this period. In this study, the health problems of the people of Istanbul were investigated based on the health news published in the Vakit newspaper between November 1, 1922 and October 29, 1924. As required by its understanding of responsible journalism the Vakit newspaper carried the public health problems of Istanbul to its columns with sensitivity.