Dijital kapitalizm bağlamında soyut emek: YouTube kullanıcıları örneği
Abstract labor in the context of digital capitalism: The case of YouTube users
- Tez No: 963671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dijitalleşmeyle birlikte, gündelik yaşamda olduğu gibi çalışma hayatında da önemli değişimler yaşanmıştır. Bu dönüşüm, üretim ve tüketim süreçleri arasındaki sınırları bulanıklaştırmıştır. Yaşanan değişimler gazetecilik mesleğini de etkilemiştir. Geleneksel basılı mecralardan dijital platformlara geçişle birlikte, gazetecilikteki meslek tanımları da değişime uğramıştır. Günümüzde bir gazeteciden yalnızca tek bir alanda uzmanlaşması değil, pek çok farklı görevi aynı anda yerine getirmesi beklenmektedir. Bu değişim hem gazeteciler hem de haberi tüketen izleyiciler açısından farklı deneyimleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, dijitalleşmeyle birlikte gazetecilik emeğinin soyutlaşması tartışmaya açılmaktadır. Araştırma kapsamında, YouTube platformunda haber üreten gazeteciler ile bu platform üzerinden haber tüketen bireylerin deneyimleri incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, 12 YouTube gazetecisi ve 7 haber tüketicisiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu görüşmeler aracılığıyla hem içerik üreticilerinin hem de izleyicilerin deneyimleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda, dijitalleşmeyle birlikte gazetecilik emeğinin soyutlaştığı, mesleki tanımların değiştiği ve bu sürecin gazeteciler üzerindeki etkilerinin farklı deneyimlerle ortaya çıktığı görülmüştür. Bulgular, gazetecilerin dijital platformlarda güvencesiz koşullarda çalıştığını göstermektedir. Ayrıca, YouTube'un 'patronsuz medya' söyleminin pratikte gerçeği yansıtmadığı; platformun kendi içinde belirli sansür mekanizmaları uyguladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the digitalization, significant changes have been experienced in working life as well as in everyday life. This transformation has blurred the boundaries between production and consumption processes. These changes have also affected the profession of journalism. With the shift from traditional print media to digital platforms, the definitions of journalistic roles have also undergone change. Today, a journalist is not only expected to specialize in a single field but also to perform multiple tasks simultaneously. This change has brought about different experiences for both journalists and viewers who consume the news. In this study, the abstraction of journalistic labor with digitalization is opened to discussion. Within the scope of the research, the experiences of journalists who produce news on the YouTube platform and individuals who consume news through this platform were examined. The qualitative research method was used in the study. In this direction, in-depth interviews were conducted with 12 YouTube journalists and 7 news consumers. Through these interviews, the experiences of both content producers and viewers were analyzed in detail. As a result of the interviews, it has been seen that journalistic labor has become abstracted with digitalization, professional definitions have changed, and the effects of this process on journalists have been revealed by different experiences. The findings show that journalists work in precarious conditions on digital platforms. In addition, it has been revealed that YouTube's 'bossless media' rhetoric does not reflect reality in practice; the platform itself implements certain censorship mechanisms.