Kırılgan olan ve olmayan Tip 2 DM'li bireylerde plantar duyu, propriyosepsiyon ve ikili görev performansının incelenmesi
Investigation of plantar sense, proprioception and dual-task performance in frail and non-frail individuals with Type 2 DM
  1. Tez No: 963699
  2. Yazar: MERVE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, kırılgan olan ve olmayan Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) tanılı bireylerde plantar duyu, propriyosepsiyon, ikili görev performansı ve düşme riskini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 70±4,95 yıl olan kırılgan, yaş ortalaması 69,86±4,13 yıl olan kırılgan olmayan 65 yaş ve üzerindeki Tip 2 DM'li 70 birey dâhil edildi. Bireyler, Frail Kırılganlık Ölçeği kullanılarak kırılgan ve kırılgan olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bireylerin sosyo-demografik bilgileri Hasta Değerlendirme Formu; Plantar duyu, Semmes Weinstein Monofilament Testi; ayak bileği propriyosepsiyon duyusu, dijital inklinometre; ikili görev performansı kognitif ve motor ek görev içeren Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT); düşme riski, Düşme Riski Öz-Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda, kırılgan olan Tip 2 DM'li grupta; ZKYTstandart, ZKYTkognitif ve düşme riski skoru anlamlı şekilde yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was designed to investigate plantar sensation, proprioception, dual-task performance, and fall risk in frail and non-frail individuals diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM). In total 70 individuals aged 65 years and above with T2DM took part in the research, comprising a frail group having an average of 70±4.95 years and a non-frail group having an average of 69.86±4.13 years. Participants were divided into frail and non-frail groups using the FRAIL scale. Socio-demographic data were collected using the Patient Assessment Form; plantar sensation was assessed using the Semmes-Weinstein Monofilament Test; ankle joint proprioception was evaluated with a digital inclinometer; dual-task performance was measured via the Timed Up and Go Test (TUG) with cognitive and motor dual-task conditions; and fall risk was evaluated using the Self-Rated Fall Risk Questionnaire (FRQ). As a result of the study, significantly higher scores were observed in the frail group for standard TUG, cognitive TUG, and fall risk (p0.05).