Yaşlı kadınların boş zaman deneyimleri
Leisure time experiences of older women
- Tez No: 963698
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu doktora tezi, yaşlı kadınların boş zaman deneyimlerini, boş zamanlarını nasıl anlamlandırdıkları ve tanımladıklarını, toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Yaşlı kadınların hane halkı içerisindeki bakım ve ev içi sorumlulukları boş zaman deneyimlerinde kendini göstermektedir. Bu bağlamda bu doktora tezi, yaş ve toplumsal cinsiyet kesişimselliğinde boş zaman deneyimlerine nasıl yansıdığını araştırmaktadır. Çalışma, aynı zamanda toplumsal cinsiyetin yaşlı kadınların boş zamanını nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Emekli olmak gibi yaşam döngülerinin yaşlı kadınların boş zaman kullanımını nasıl değiştirdiği ve dönüştürdüğünü ele almaktadır. Bunun yanı sıra, yaşlı kadınların medeni durumlarının boş zaman pratiklerine nasıl yansıdığı anlamak da hedeflenmektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik araştırma deseni benimsenmiştir. Saha çalışması Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde gerçekleştirilmiş olup 65 yaş üstü 40 kadına ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizin tematik analizin aşamaları kullanılmıştır. Verileri analizi MAXQDA programı ile gerçekleştirilmiştir. Analizin sonucunda zamanın ve boş zamanın anlamı, boş zaman deneyimleri, yaşam döngüleri ve boş zaman, gündelik hayat ve boş zaman, boş zaman kısıtlayıcıları olmak üzere beş ana tema belirlenmiştir. Bulgular, yaşlı kadınların boş zamanı anlamlandırmada toplumsal cinsiyet rollerinin yansıdığını göstermektedir. Boş zaman deneyimlerini ise yaş, eğitim ve medeni durumlarına göre çeşitlilik göstermekle birlikte çoğunlukla özel alanda değerlendirildiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, çalışma dul ve boşanmış yaşlı kadınların boş zamanda özgürleştiğini vurgulamaktadır. Ayrıca yaşlı kadınların boş zamanlarını kısıtlayan unsurların sağlık sorunları, pandemi dönemini etkileri, toplumsal cinsiyet rolleri, yas süreçleri, ekonomik sıkıntıları ve çevresel faktörler olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to examine the leisure experiences of older women from a gender perspective, focusing on how they interpret and define their leisure time. The care and domestic responsibilities of older women within the household manifest themselves in their-leisure time experiences. In this context, the thesis investigates how these experiences are reflected in the intersection of age and gender. The study also examines how gender shapes the leisure time of older women. It explores how life cycles, such as retirement, transform the way older women spend their leisure time. In addition, the study aims to understand how the marital status of older women is reflected in their leisure practices. The research was conducted using qualitative research methods. Of the qualitative research designs, the phenomenological research design was adopted. The field study was carried out in the Lüleburgaz district of Kırklareli, with a sample of 40 women aged 65 and over. The obtained data was analysed using the stages of thematic analysis. Data analysis was carried out using the MAXQDA programme. Following the analysis, five main themes were identified: the meaning of time and leisure; leisure experiences; life cycles and leisure; daily life and leisure; and leisure constraints. The findings indicate that gender roles are reflected in the way older women perceive their leisure time. While leisure time experiences show diversity according to age, education, and marital status, they are mostly evaluated in the private sphere. In addition, the study emphasises that widowed and divorced older women find freedom in their leisure time. Additionally, it suggests that the factors limiting the leisure time of older women include health issues, the effects of the pandemic period, gender roles, grieving processes, economic difficulties, and environmental factors.