Bileşiklerin kütle azaltma katsayılarının tayini ve karışım kuralının geçerliliğinin araştırılması
To calcukate the mass attenuation coefficient of compound and to investigate the validity of the mixture rule
- Tez No: 96374
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜYÜKKASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bileşiklerin kütle azaltma katsayılarının hesaplanması için kullanılan karışım kuralının geçerliliğinin araştırılması için; Fe, Mn, Co, Cr ve Cu elementleri ile FeP04, FeF3, Fe203, FeCl3.6H20, FeCl2.4H20, FeCl3NH4C1.2H20, Fe(S04)2NH4.12H20, MnS04.H20, MnCU, MnC03, MnCl2.2H20, MnCl2.4H20, KMn04, CoF2, CoF3, CoQ, C0SO4, Co203, CoCl2, Co(SCN)2, CoCl2.6H20, CoS04.7H20, Co(CH3COO)2, Co(C104)2.6H20, Cr3(CH3C07)(OH)2 Cr203, CrCl2, CrCl3, Cr(N03)3, Cr2(S04)3.H20, Cr2(S04)3K2S04.24H20,, CuCl, CuCl2, CuCl2.2H20, CuO, Cu20, CuC03, CuC204, CuCN, Cu(C2H302)2.H20 bileşiklerinin toplam kütle azaltma katsayıları, 4.508 - 17.443 keV enerji aralığındaki farklı enerjiler için ikincil uyarıcı metodu kullamlmak suretiyle deneysel olarak ölçülmüştür. TiO, V203, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn,Ge, As, Se, KBr, RbCl, Sr(N03)2, Y203, Zr02, Nb ve Mo03 bileşikleri ve elementleri ikincil uyarıcı olarak seçilmiştir, ikincil uyarıcılar Am-241 halka kaynağından yayımlanan 59.5 keV lik gamma ışınlan ile uyarılmış ve ikincil uyarıcılardan yayımlanan karakteristik x-ışınlan rezolüsyonu 5.9 keV'de 160 eV olan Si(Li) dedektörü ile sayılmıştır. Bileşiklerin kütle azaltma katsayılarının tayininde karışım kuralının, özellikle soğurma kıyısına yakın enerjilerde, uygun bir metot olmadığı gözlenmiştir. Elde edilen değerler mevcut teorik değerlerle karşılaştınlmıştır. ^sı^üför^ tamım
Özet (Çeviri)
To investigate the validity of the mixture rule which is used to calculate the mass attenuation coefficient of compound the total mass attenuation coefficients for Fe, Mn, Co, Cr ve Cu elements and for FeP04, FeF3, Fe203, FeCl3.6H20, FeCl2.4H20, FeCİ3NH4CL2H20,Fe(S04)2NH4.12H20,MnS04.H20, MnCU, MnC03, MnCl2.2H20, MnCl2.4H20, KMn04, CoF2, CoF3, CoO, C0SO4, Co203) CoCl2, Co(SCN)2, CoCl2.6H20, CoS04.7H20, Co(CH3COO)2, Co(C104)2.6H20, Cr3(CH3C07)(OH)2, Cr203, CrCl2, CrCl3, Cr(N03)3, Cr2(S04)3.H20, Cr2(S04)3K2S04.24H20, CuCl, CuCl2, CuCl2.2H20, CuO, Cu20, CuC03, CuC204, CuCN, Cu(C2H302)2.H20 compounds are determined at different energies between 4.508-17.443 keV range by using secondary excitation method. TiO, V203, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn,Ge, As, Se, KBr, RbCl, Sr(N03)2, Y203, Zr02, Nb and Mo03 compounds and elements were chosen as secondary excitor. 59.5 keV gamma rays emitted from an Am-241 annular source were used to excite secondary excitor and K x-rays emitted of secondary excitor were counted by a Si(Li) detector with a resolution 160 eV at 5.9 keV. It was observed that mixture rule is not suitable method for determination of the mass attenuation coefficients of compounds expecially of energy which is near the absorption edge. Available values were compared with other theoretical values.