Gökkuşağı alabalığı (Oncorhychus mykiss) üzerinde Psychrobacter immobilis suşunun patojenitesi ve enfeksiyonun histopataloji yönünden araştırılması
Pathogenity of Psychrobacter immobilis bacterial fraction on rainbow trouts (Oncorhychus mykiss) and histopathologically investigation of its infection
- Tez No: 96373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TELAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tabii enfeksiyona maruz kalmış 4-5 aylık yavru alabalıklardan izole edilen Psychrobacter immobilis susunun patojenitesi denenmiş ve enfeksiyon oluşturduğu tespit edilmiştir. Histopatolojik incelemelerde Psychrobacter immobilis susunun solungaç dokusunda; iltihabı mononükleer hücre infıltrasyonu ve kıkırdak dejenerasyonu, kas dokusunda; atrofı, kas liflerinde dejenerasyon, abse oluşumu ve likefaksiyon nekrozu, posterior böbrek dokusunda: intersitisiyel iltihabi mononükleer hücre infıltrasyonu, yer yer serbest kanama ve bazı glomerullerde atrofı, karaciğer dokusunda; vasküler yapılarda dilatasyon, dalakta; vasküler yapılarda konjesyon ve serbest kanama, beyin dokusunda vasküler yapılarda konjesyon ve kalp dokusunda ise kalp lifleri arasında ödem, iltihabi mononükleer hücre infıltrasyonu ve bazofılik dejenerasyona sebep olduğu, bağırsakta dokusunda ise tahribat yapmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The pathogenicity of the strains belong to Psychrobacter immobilis, isolated from 4-5 months aged trout which are suffered with natural infection, were tested and found to be as as pathogenic. Histo-pathological examinations demonstrated that Psychrobacter immobilis strains are causing inflammatory mononuclear cells ifiltrations and cartilagious degenerations on gills, atrophy, absces, liquefactions necrosis on muscles and degenerations on muscles fibres, interciticiel inflammatory mononuclear cells ifiltrations, wide haemorhage and atrophy on some glomerules of posterior kidney, vascular dilatations on liver, vascular congestions and haemorrhages on spleen, vascular congestions on brain, oedema among heart fibres, inflammatory mononuclear cells ifiltrations and basophilic degenerations on hearth muscle, but there was no degeneration observed on intestine of fishes inoculated