Kırsal miras alanlarında koruma süreci: Demirci beldesi (Aksaray) koruma alanı örneği
Conservation process in rural heritage areas: The case of Demirci town (Aksaray) conservation area
  1. Tez No: 963799
  2. Yazar: NECATİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜL MEYDAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kırsal miras; geleneksel tarım yöntemleri, özgün mimari yapılar, sosyal ilişkiler ve kültürel pratikler gibi unsurları barındıran, yerel kimliği şekillendiren ve tarihsel sürekliliği sağlayan önemli alanları kapsamaktadır. Ancak günümüzde sanayileşme, kentleşme, plansız gelişme ve koruma bilinci eksikliği gibi baskılar, kırsal mirasın bütüncül yapısını tehdit etmektedir. Türkiye'de kültür varlıklarının korunmasına yönelik yasal çerçeve mevcut olsa da, kırsal alanlara özgü planlama ve uygulama süreçlerinde çeşitli çelişkiler ve yetersizlikler görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, kırsal nitelikli alanlarda yürütülen koruma süreçlerini değerlendirmek ve bu süreçte karşılaşılan temel sorunları ortaya koymaktır. Araştırma alanı olarak seçilen Aksaray ili Demirci Beldesi; tarihî dokusu, geleneksel taş mimarisi, tarıma dayalı yaşam biçimi ve özgün doğal çevresiyle dikkat çekmektedir. Çalışmada karma araştırma yöntemi benimsenmiş; nitel veriler literatür taraması, yerel halkla yapılan görüşmeler ve saha çalışmalarıyla, nicel veriler ise harita incelemeleri, istatistiksel veriler ve görsel analizlerle elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, Demirci Beldesi'nin kırsal miras açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymakla birlikte, koruma sürecinde ciddi yapısal sorunlar yaşandığını göstermektedir. Özellikle yetki karmaşası, parçacıl planlama yaklaşımları, belgeleme ve finansman eksiklikleri ile yerel halkın katılım düzeyinin düşüklüğü bu süreci olumsuz etkilemektedir. Demirci örneği, kırsal mirasın korunmasında yerel özellikleri gözeten, bütüncül ve sürdürülebilir yaklaşımların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural heritage encompasses areas that reflect traditional agricultural practices, unique architectural structures, social relationships, and cultural expressions—elements that shape local identity and ensure historical continuity. However, rural heritage areas are increasingly under threat due to pressures such as industrialization, urbanization, unplanned development, and a lack of conservation awareness. Although Turkey has a legal framework for the protection of cultural assets, significant inconsistencies and deficiencies persist in the planning and implementation processes specific to rural areas. This study aims to examine the conservation process applied in rural areas and to identify the key issues encountered in this context. The research focuses on Demirci, a town in the province of Aksaray, which stands out with its historical fabric, traditional stone architecture, agricultural lifestyle, and relatively preserved natural environment. A mixed-methods research approach was adopted, combining qualitative data—gathered through literature review, field observations, and in-depth interviews with local residents—with quantitative data derived from map analysis, statistical records, and visual documentation. Findings indicate that while Demirci holds significant rural heritage value, the conservation process faces structural challenges. These include jurisdictional ambiguities, fragmented planning approaches, insufficient documentation and financial resources, and low levels of community participation. The case of Demirci highlights the need for holistic and sustainable strategies tailored to the unique characteristics of rural areas in order to ensure effective heritage conservation.