Kutsal Ateş'in koruyucuları: 'Vesta rahibeleri'
Guardians of the sacred fire: The Vestal virgins
  1. Tez No: 963800
  2. Yazar: SEVİM KIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dini inanışların ortaya çıkışı, farklı dini görevleri de beraberinde getirmiştir. Tanrı ve tanrıçaların varlığını sürdürmek, onları korumak ve ritüelleri yerine getirmek için belirlenen kutsal görevler, bu görevleri üstlenecek kişilerin titizlikle seçilmesini gerektirmiştir. Tarihsel süreçte bu görevlere ilişkin farklı uygulamalar görülmektedir. Bu görevlerden bir tanesi kutsal alanlarda hizmet eden rahibelerdir. Rahibelik, geniş ve çok yönlü bir inceleme alanıdır. Tarihin farklı dönemlerinde değişen işlevleri ve etkileri olmuştur. Kadınlara özgü dini görev olan rahibelik, kadının bedenine yönelik belirli sınırlamalar içerebilirken, kimi zaman kadınları tamamen dışlayan, kimi zaman ise diğer hemcinslerine kıyasla ayrıcalıklı bir konuma getiren uygulamaları da barındırmıştır. Farklı dinlerde ve kültürlerde rahibelik çeşitli biçimlerde varlık göstermiştir. Bu nedenle, bu çalışmada Eskiçağ Tarihi'nin önemli dini kimliklerinden biri olan rahibelik kurumu sınırlandırılmaya çalışılmıştır ve tez kapsamında Roma tarihinin gizemli ve etkileyici kadın figürleri arasında yer alan Vesta rahibeleri ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle Eskidoğu'da rahibelik kültürü incelenmiştir. Zira Batı kültürlerinin, Doğu'nun dini ve toplumsal yapılarından etkilendiği, hatta bu yapıların küçük değişikliklerle benimsendiği, pek çok araştırmacı ve tarihçi tarafından kabul görmektedir. Bu bağlamda Mezopotamya, Mısır ve Anadolu'da rahibelik kurumu incelenmiş, buradaki uygulamaların Roma'daki Vesta rahibeleri ile olan bağlantıları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın temel konusu olan“Kutsal Ateş'in Koruyucuları: Vesta Rahibeleri”üzerine ülkemizde akademik anlamda kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Roma'nın varlığını simgeleyen kutsal ateşin muhafızları olan Vestalar, sıradan dini görevliler olmanın ötesinde, sahip oldukları ayrıcalıklar, sosyal ve ekonomik alanlardaki etkileri ve görevleriyle incelenmeye değer bir konudur. Bu tez, Vesta rahibelerinin tarihsel rolünü detaylı bir şekilde ele almayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of religious beliefs has led to the establishment of various religious duties. The continuity and protection of deities, as well as the proper execution of rituals, have necessitated the designation of specific sacred responsibilities. The selection of individuals to fulfill these roles has often been carried out with great care. Throughout history, different societies have implemented diverse practices regarding these religious duties, one of which is the institution of priestesses serving in sacred spaces. Priesthood among women is a complex and multifaceted subject of study. Throughout history, it has held varying functions and significance. As a religious duty exclusively assigned to women, priesthood has imposed certain bodily restrictions, at times marginalizing women while, in other cases, granting them privileges over their female counterparts. Given the diverse forms that female priesthood has assumed across different religions and cultures, this study limits its scope to one of the most influential religious figures of Ancient Rome: Vestal Virgins. To provide a broader understanding of this institution, the research first examines the tradition of female priesthood in the Ancient Near East. It is widely acknowledged by historians and scholars that Western cultures were significantly influenced by Eastern religious and social structures, often adopting them with minor modifications. In this context, the study explores the priesthood traditions of Mesopotamia, Egypt, and Anatolia, analyzing their potential connections with the Vestal Virgins of Rome. The core focus of this thesis is the“Guardians of the Sacred Fire: Vestal Virgins”who have not yet been the subject of a comprehensive academic study in Turkiye. The Vestals were far more than ordinary religious officiants; their privileges, influence in social and economic spheres, and unique responsibilities make them a topic worthy of in-depth examination. This thesis aims to provide a detailed analysis of the historical role of the Vestal Virgins within the framework of Roman society and religion.