İktidarın sinema aracılığıyla toplum üzerindeki algı yönetimi
The government's perception management of society through cinema
  1. Tez No: 963805
  2. Yazar: ÖZNUR KESKİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA TABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sinema, tarih boyunca sadece bir eğlence aracı olmamış, aynı zamanda politik, toplumsal ve kültürel değişimlerin şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Sinema bir sanat dalı olmakla birlikte geniş kitlelere ulaşabilen, fikirleri yönlendirme gücüne sahip bir propaganda aracıdır. Bu bağlamda, sinemanın ideolojik ve politik amaçlarla kullanılması, 20. yüzyılın özellikle ilk yarısında yoğunlaşmış, pek çok totaliter rejim, sinemayı güç ve iktidarlarının sürekliliğini korumak için etkili bir araç olarak kullanmıştır. Nazi Almanyası'nda Joseph Goebbels'in öncülüğünde sinemanın propaganda aracına dönüşmesi, sinemanın gücünün somut örneklerinden biridir. Sinema, ideolojilerin kitlelere ulaşmasını ve toplumların bilinçaltını şekillendiren önemli araçtır. Yapılan incelemelerde, sinemanın, bireylerin ve toplumların düşüncelerini ve davranışlarını etkileme kapasitesine sahip olduğu vurgulanmıştır. Bu etki, sadece sinema dilinin kendine özgü teknik imkanlarından değil aynı zamanda hikâye anlatımından, karakterlerin oluşturulmasından ve toplumsal mesajların verilmesinden kaynaklanmaktadır. Sinema, bu yönüyle toplumları şekillendirmek için güçlü bir araca dönüşmüştür. Filmler, toplumların fikirlerini yönlendiren, devletlerin gücünü pekiştiren bir araçtır. Goebbels in, Nazi Almanyası'ndaki sinema politikasını yön vererek halkı etkilemeye yönelik yaptığı propaganda çalışmalarından Sovyetler Birliği nde sinemanın devrimci ideolojilerle birlikte kullanıldığı örnekler üzerinden sinemanın iktidar ilişkilerindeki yerinin ve öneminin altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, cinema has served not only as a means of entertainment but also as a strategic tool in shaping political, social, and cultural transformations. While cinema is a form of artistic expression, it also functions as a powerful medium for propaganda, capable of reaching wide audiences and influencing public opinion. In this context, governments have increasingly utilized cinema as a means of perception management, particularly during periods of political unrest or regime consolidation. The use of film as a propaganda apparatus under Joseph Goebbels in Nazi Germany stands as one of the most striking examples of this strategy. Cinema has the capacity to transmit ideological messages and mold the collective consciousness of society. Research has highlighted the medium's influence on shaping individual and collective attitudes and behaviors. This influence arises not only from the technical and aesthetic tools specific to cinema but also from its narrative structures, character portrayals, and the implicit social messages conveyed through film. As such, cinema has become a significant instrument for governments seeking to manage public perception and reinforce authority. From the Nazi regime to the Soviet Union, various historical instances demonstrate how cinema has been systematically employed in alignment with state ideologies to guide, persuade, and control the masses.