Mekanik sırt ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarında kayropraktik torakal manipülasyonun omuz kuşağı fonksiyonuna etkisi
Short-term effects of chiropractic thoracic manipulation on shoulder girdle function in office workers with mechanical back pain
  1. Tez No: 963814
  2. Yazar: AYÇA İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL AĞIRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Masa başı çalışanlarında oluşan ve çalışanların yıllık ortalama %25'ini etkileyen sırt ağrıları işçilerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Torakal omurga, skapulotorasik eklemle olan biyomekanik bütünlüğü sayesinde üst ekstremite fonksiyonunda kilit rol oynamaktadır. Kayropraktik tedavi, hastaya ağrı hissettirmeden, vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneğini harekete geçiren el ile yapılan müdahalelerdir. Bu araştırma, mekanik sırt ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarında kayropraktik torakal yüksek hızlı düşük genlikli (HVLA) manipülasyonunun ağrı düzeyi ve omuz kuşağı fonksiyonu üzerindeki kısa dönem etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Tek gruplu deneysel tasarımla yürütülen çalışmaya 20-55 yaş aralığındaki dahil edilme kriterlerine uyan 32 katılımcı (18 kadın, 14 erkek) alınmıştır. Katılımcılar, sekiz seanslık (dört hafta) tedavi öncesi ve sonrasında; Vizüel Analog Skoru (VAS), Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (UEFI) ve Kol, Omuz Ve El Skalası (DASH) ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS (Sosyal Bilimler İstatistik Paketi) 26 programı ile analiz edilmiştir, istatistiksel anlamlılık düzeyi p 0.05). İki cinsiyet arasında ölçek sonuçlarındaki değişim miktarlarına bakıldığında ise ağrı değişkeni bakımından anlamlı bir fark saptanmazken, DASH ve UEFI skorları kadınlar lehine istatiksel olarak farklı çıkmıştır. Elde edilen bulgular, torakal omurga mobilitesinin skapulotorasik ritim ve omuz biyomekaniği üzerindeki düzenleyici etkisini desteklemektedir. Bu sonuçlar, masa başı çalışanlarında torakal manipülasyonun kısa sürede klinik olarak anlamlı fayda sağlayabileceğini, mekanik sırt ağrısının yönetiminde etkili bir tamamlayıcı yaklaşım olabileceğini ve torakal kayropraktik manipülasyonun mekanik sırt ağrısı yaşayan bireylerde ağrıyı azaltmakta ve omuz fonksiyonlarını iyileştirmekte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mechanical back pain affects roughly 25 % of office workers each year, diminishing their quality of life. Owing to its biomechanical continuity with the scapulothoracic joint, the thoracic spine plays a pivotal role in upper-extremity function. Chiropractic care comprises manual interventions that activate the body's self-healing capacity without eliciting pain. This study investigated the short-term effects of thoracic high-velocity, low-amplitude (HVLA) manipulation on pain intensity and shoulder-girdle function in desk workers with mechanical back pain. Using a single-group experimental design, 32 participants (18 women, 14 men; aged 20–55 years) who met the inclusion criteria received eight treatment sessions over four weeks. Before and after the intervention, outcomes were assessed with the Visual Analogue Scale (VAS), the Upper Extremity Functional Index (UEFI), and the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) questionnaire. Data were analyzed with IBM SPSS 26, with statistical significance set at p < 0.05. Pre- and post-treatment comparisons revealed statistically significant improvements with large effect sizes for all three outcome measures (p < 0.001). Alcohol and tobacco use, occupation, age, body-mass index, overall work duration, and daily desk time did not significantly influence any outcome (p > 0.05). When changes were compared between sexes, no significant difference was found for pain, whereas DASH and UEFI scores improved significantly more in women. These findings support the regulatory influence of thoracic mobility on scapulothoracic rhythm and shoulder biomechanics. Thoracic manipulation may yield clinically meaningful short-term benefits for office workers, serving as an effective complementary approach in managing mechanical back pain by reducing pain and enhancing shoulder function.