Sırt ağrılı masa başı ofis çalışanlarında torakal manipülasyon uygulamasının periferik kas oksijenizasyonu, sırt ağrısı ve engellilik parametrelerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the relationshi̇p between thoracicmanipulation application and peripheral muscle oxygenation, back pain, and disability parameters in office workers with back pain
- Tez No: 961140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, sırt ağrısı yaşayan ofis çalışanlarında torakal manipülasyon uygulamasının kas oksijenizasyonu, ağrı düzeyi ve fonksiyonel engellilik üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 48 gönüllü birey katılmış ve randomize şekilde İstirahatte torakal manipülasyon uygulanan grup, Aktivitede torakal manipülasyon uygulanan grup ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Girişim gruplarına tek seans torakal manipülasyon uygulandı. Girişim öncesi ve sonrası kas oksijenizasyonu, MOXY monitörü kullanılarak; ağrı düzeyi (VAS), fonksiyonel engellilik düzeyi ise Oswestry Engellilik İndeksi ve Boyun Engellilik İndeksi (BEİ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of thoracic manipulation on muscle oxygenation, pain level and functional disability in office workers experiencing back pain. 48 volunteers participated in the study and were randomly divided into three groups as thoracic manipulation at rest, thoracic manipulation at activity and control group. A single session of thoracic manipulation was applied to the intervention groups. Pre- and post-intervention muscle oxygenation was assessed using MOXY monitor; pain level (VAS), and functional disability level were assessed using Oswestry Disability Index and Neck Disability Index (NDI).