Uluslararası ceza mahkemesi kapsamında Rusya-Ukrayna savaşında Rus yetkililerin cezai sorumluluğu
Criminal responsibility of russian officials in therussia-ukraine war within the framework of theinternational criminal court
- Tez No: 963821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) bireysel yargılama yetkisinin, taraf olmayan devletlere karşı uygulanabilirliğini, Rusya-Ukrayna Savaşı özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 24 Şubat 2022'de başlayan geniş çaplı askeri müdahale sürecinde Rusya'ya atfedilen eylemlerin Uluslararası Ceza Hukuku bakımından nitelendirilmesini ve bu bağlamda üst düzey siyasi ve askerî aktörlerin bireysel sorumluluğunun tesis edilip edilemeyeceğini değerlendirmektedir. Araştırma, Roma Statüsü'nün 12(3). Maddesi çerçevesinde Ukrayna tarafından yapılan yetki beyanları doğrultusunda UCM'nin yargı yetkisinin nasıl işlevselleştiğini analiz etmekte; soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar bakımından maddi unsurların gerçekleşip gerçekleşmediğini normatif ve içtihat temelli bir yaklaşımla irdelemektedir. Bu kapsamda, komuta sorumluluğu, doğrudan fail sorumluluğu ve tamamlayıcılık ilkeleri, Mahkeme'nin yargısal pratiği ve içtihatları ışığında derinlemesine incelenmiştir. Tez, UCM'nin yargı yetkisinin yalnızca hukuki sınırlarla değil, aynı zamanda uluslararası siyasetin güç dengeleriyle şekillendiğini ortaya koymakta; özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin yapısal kısıtları ve uluslararası toplumun çifte standartlı yaklaşımlarının Mahkeme'nin etkinliğini zayıflattığını ileri sürmektedir. UCM'nin evrensel ceza adaletini gerçekleştirme misyonu ile reel politik arasındaki gerilim, bu çalışmanın temel sorgulama eksenlerinden birini oluşturmaktadır. Sonuç itibarıyla, bireysel ceza sorumluluğuna dayalı uluslararası ceza yargılamasının, silahlı çatışma bağlamlarında uygulanabilirliğinin hem hukuki hem de siyasal boyutlarıyla tartışıldığı bu tezde, UCM'nin tarafsız ve etkili bir adalet mekanizması olarak ne ölçüde işlevsel olduğu sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the applicability of the International Criminal Court's (ICC) individual criminal jurisdiction to states that are not parties to the Rome Statute, with a specific focus on the Russia-Ukraine War. The study evaluates the classification of acts attributed to the Russian Federation under international criminal law during the large-scale military intervention initiated on February 24, 2022, and assesses whether high-level political and military officials can be held individually accountable. Within this scope, the thesis analyzes how the ICC's jurisdiction has been operationalized based on Ukraine's declarations under Article 12(3) of the Rome Statute. It adopts a normative and case law-based approach to examine whether the material elements of genocide, war crimes, and crimes against humanity have been fulfilled. The concepts of command responsibility, direct perpetrator liability, and the principle of complementarity are explored in depth in light of the Court's judicial practice and jurisprudence. The study reveals that the ICC's jurisdiction is shaped not only by legal parameters but also by the power dynamics of international politics. In particular, it argues that the structural limitations of the United Nations Security Council and the double standards often exhibited by the international community undermine the Court's effectiveness. The tension between the ICC's mission to achieve universal criminal justice and the realities of realpolitik forms a central axis of inquiry in this research. Ultimately, this thesis questions the extent to which the ICC can function as an impartial and effective justice mechanism by addressing the legal and political dimensions of the applicability of individual criminal responsibility in the context of armed conflict.