The war in Ukraine: The dawn of osint evidence?
Ukrayna'da savaş: Açık kaynak istihbarat delillerinin şafağı mı?
  1. Tez No: 780191
  2. Yazar: DENİZ NİKOLAY DİRİSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LETİZİA LO GİACCO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Leiden
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, Açık Kaynak istihbarat kanıtlarının Ukrayna'daki savaş suçları soruşturmalarıyla ilgili potansiyel değerinin bütünsel bir analizi ve bilgilerinin Ukrayna'daki savaş suçları için ulusal ve uluslararası ceza yargılamalarında kanıt olarak potansiyel kullanımının bir analizidir. Bu konu, yalnızca yazarın geçmişi nedeniyle değil, aynı zamanda Açık Kaynak istihbarat bilgilerinin çatışmalarda ve uluslararası soruşturmalarda artan kullanımı ve alaka düzeyi nedeniyle ve mahkemelerde Açık Kaynak İstihbarat 'in yok sayılması nedeniyle seçilmiştir. Tezin ilk bölümü, Açık Kaynak istihbarat 'in bir istihbarat varlığı olarak tarihinin kısa bir analizi yoluyla Açık Kaynak istihbarat kavramının tanıtılması ve ardından bir sivil eylem aracı ve ardından uluslararası suçların araştırılması için bir araç olarak dönüşümü ile başlamaktadır. Ayrıca, Ukrayna'dan gelen devasa Açık Kaynak istihbarat bilgisi hacmi ve araştırma amaçlı değerli olarak kabul edilen bilgiler de bu bölümde ele alınmaktadır. İkinci bölüm, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini ve müteakip Kuzey Ukrayna topraklarının, özellikle Bucha 'nın işgalini özetlemektedir. Daha sonra, Bucha 'daki vahşet ayrıntılı olarak açıklanır ve özel şirketlerden alınan uydu görüntüleri, Bucha 'dan Kamera kayıt görüntüleri, sosyal medyaya yüklenen fotoğraflar ve videolar, radyo ve mobil iletişim araçları gibi Ukrayna hükümeti ve özel gruplar/bireyler tarafından ele geçirilen Açık Kaynak İstihbarat kanıtları, topluca Bucha katliamı olarak adlandırılan vahşetlere ilişkin bilgiler ortaya dökülür. Üçüncü bölüm, Bucha katliamına ilişkin soruşturmalardan elde edilen Açık Kaynak istihbarat kanıtlarının araştırma değerini değerlendirir. New York Times görsel soruşturmaları ve Bellingcat Açık Kaynak istihbarat soruşturmaları, Ukrayna'daki Rus savaş suçlarına yönelik başarılı ve doğru özel Açık Kaynak istihbarat soruşturmalarının örnekleri olarak alınmıştır ve bu soruşturmalar, cezai takibatlar da kullanılmak üzere kanıt potansiyeli olan güvenilir. Ayrıca, fotoğraf ve uydu görüntüleri gibi farklı Açık Kaynak istihbarat kanıt türlerinin birbirini desteklemek için tamamlayıcılığı gösterilmektedir. Dördüncü bölüm, Açık Kaynak istihbarat kanıtlarıyla ilgili olarak Ukrayna ceza muhakemesi yasasının ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kanıta dayalı standartlarının yasal bir analizini yapmaktadır. Bölümün ilk yarisi, uluslararası suçları kodlayan ulusal mevzuat ve Ukrayna Ceza Muhakemesi Kanunu'nda belirtilen delil standartlarının analizini ele almaktadır. Analiz, Bucha Katliamı için bir savaş suçları davasıyla ilgili olarak Ukrayna ceza kovuşturmalarında Açık Kaynak istihbarat delillerinin kabul edilmesi için hiçbir engel olmadığını ileri sürüyor, ancak aynı zamanda bu tür kanıtlara verilen ağırlığın değişebileceğini ve hatta bu delillerin bu belirsiz kanıt standartlar ile Yargıç ve Savcı'ya verilen ustun yetkiler, altında sunulması olumsuz sonuçlar verebileceğini 'de de kabul ediyor. Dördüncü bölümün ikinci kısmı, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kanıtsal standartlarını ve bunların Açık Kaynak istihbarat kanıtlarına olası uygulamalarını inceliyor. Analiz, Açık Kaynak istihbarat kanıtlarının parça parça uygulanmasına tanık olunan al werfalli davasıyla başlamaktadır. Daha sonra, Roma tüzüğü kapsamındaki delil standartları ve mahkemenin Usul ve Delil Kuralları ele alınmaktadır. Oradan, kanıt standartlarının belirlendiği (Lubanga davası) Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin emsal davası kullanılarak daha ayrıntılı bir analiz yapılır ve mahkeme tarafından Açık Kaynak istihbarat olarak kabul edilen kanıtın kabul edilebilirliği ve kanıt değeri değerlendirilir (Bemba, Katanga, Mbarushimana ve Gbagbo davaları). Analiz, Ukrayna adalet sisteminde olduğu gibi, Açık Kaynak istihbarat bilgilerinin yargılama sırasında kanıt olarak sunulması (kabul edilebilirlik) için herhangi bir engel olmadığını göstermiştir. Ancak, kökeni ve kaynağı bilinmeyen Açık Kaynak istihbarat kanıtlarına daha düşük ağırlık (kanıt değeri) eklenmiştir. Analizin son kısmı, kaynağın anonimliği kanıtın doğruluğunu ve güvenilirliğini olumsuzlamadığından, anonim Açık Kaynak istihbarat kanıtlarına daha düşük ağırlık verilmesinin uygun olmadığını göstermektedir; kanıtın yeri, tarihi ve gerçekliği, özellikle net olan görsel kanıtlar için. Bu nedenle, sonunda, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin geleneksel kanıt standartlarını Açık Kaynak istihbarat kanıtlarına uygulamaması önerildi, çünkü her ikisi de farklı elde edinme ve doğrulama modlarına sahip farklı kanıt türleridir. Son olarak, 5. Bölüm, Açık Kaynak istihbarat kanıtlarının mahkemede verimli ve başarılı bir şekilde kullanılmasına ilişkin kanıt standartlarının eksikliğinin yarattığı yasal boşlukları vurgulayarak ve Açık Kaynak istihbarat ile mevcut sorunları alevlendiren antropolojik sorunlardan ve olası çözümlerden kısaca bahsederek tezi sonlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a holistic analysis of the potential value OSINT evidence has in relation to war crimes investigations in Ukraine and an analysis of the potential use of OSINT information as evidence in national and international criminal proceedings for war crimes in Ukraine. This topic was chosen not only due to the background of the author but of the increasing use and relevance of OSINT information in conflicts and international investigations coupled with the ignorance of OSINT in courts. the first chapter of the thesis begins with the introduction of the concept of OSINT through the brief analysis of the history of OSINT as an intelligence asset and then its transformation as a tool of civic action and subsequently a tool for investigations of international crimes. Furthermore, the gigantic volume of OSINT information coming out of Ukraine and the parameters of what is considered as valuable for investigative purposes is considered in the chapter as well. The second chapter of the outlines the Russian invasion of Ukraine and the subsequent occupation of the territory of Northern Ukraine, specifically Bucha. Next, the atrocities in Bucha are detailed and the resulting OSINT evidence such as satellite imagery from private companies, CCTV footage from Bucha, photos and videos uploaded into social media and radio and mobile communications intercepted by the Ukranian government and private groups/individuals, that has emminated from OSINT investigations into the atrocities collectivelly called the Bucha massacre. Chapter three assesses the investigative value of the OSINT evidence from investigations into the Bucha massacre. The NYT visual investigations and Bellingact OSINT investigations are taken as examples of successful and accurate private OSINT investigations into Russian war crimes in Ukraine, which have yielded reliable and accurate OSINT information with evidentiary potential to be used in criminal proceedings. Furthermore, the complementarity of different types of OSINT evidence such as photographic and satellite imagery in order to corroborate each other is shown. The fourth chapter engages in a legal analysis of the evidentiary standards of the Ukrainian criminal procedure code and the ICC in relation to OSINT evidence. The first section of the chapter deals with national legislation codfying international crimes and an analysis of the evidentiary standards set out in the Criminal Procedure code of Ukraine (CrPC). The analysis asserts that there is no obstacle for the admission of OSINT evidence in Ukrainian criminal proceedings in relation to a war crimes trial for the Bucha Massacre, however, also recognizes that the weight attached to such evidence could vary and even negatively impact the introduction of OSINT evidence in court, given the ambigious evidential standards of the Ukrainain CrPC and the reliance on judicial discretion in a civil law system. The second section of the fourth chapter delves into the evidential standards of the ICC and their potential application to OSINT evidence. The analysis begins with the al werfalli case in which piecemeal application of OSINT evidence was witnessed. Next, the evidentiary standards under the Rome statute and the Rules on Precedure and Evidence of the court are considered. From there, a more detailed analysis is conducted using case precedent of the ICC, where evidentiary standards were set (Lubanga case) and addmissability and probative value of evidence that was considered as OSINT by the court was evaluated (Bemba, Katanga, Mbarushimana and Gbagbo cases). The analysis has shown that as with the Ukrainian justice system, there is no obstacle for the introduction (admissability) of OSINT information as evidence during trial. However, lower weight (probative value) was attached to OSINT evidence, whose origin and source was not known. The last part of the analysis indicates that attaching lower weight to anonymous OSINT evidence is not appropriate as the anonymity of the origin and sources does not negate the accuracy and reliability of the evidence as there are new OSINT techniques and software that are able to determine the location, date and authenticity of the evidence, especially visual evidence with success. Therefore, at the end it was suggested that for the ICC not to apply traditional evidentiary standards to OSINT evidence as both are differing types of evidence with differing modes of acquisition and corroboration. Lastly, chapter 5 concludes the thesis by emphasizing the legal gaps created by lacking evidentiary standards in relation to efficient and successful use of OSINT evidence in court as well as briefly mentioning the anthropological issues exacerbating the current issues with OSINT and possible solutions to both anthropological, inherent and legal issues facing OSINT such as the increased use of OSINT manuals and the establishment of an international scientific community for OSINT.