Antihistaminik ilaçlarda etken madde desloratadinin tayini için potansiyometrik biyosensör geliştirilmesi
Development of a potentiometric biosensor for the determination of the active ingredient desloratadine antihistamines
- Tez No: 963858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Desloratadin, alerjik reaksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılan H1 reseptörü blokeri olan ikinci nesil antihistaminiklerden biridir. Bu tez çalışmasında geliştirilen sensörün desloratadine seçici olması için desloratadin-tetrafenilborat iyon çifti kullanılarak iyonofor sentezi yapılmıştır. Sentezlenen DES-TPB iyonoforu, farklı oranlarda polivinil klorür (PVC) ve çeşitli plastikleştiriciler ile birleştirilerek membran yüzeyi oluşturulmuştur. Sensörün desloratadine seçici olması amacıyla membran yüzeyleri katı kontak malzeme ile kaplanarak desloratadin seçici potansiyometrik sensörler hazırlanmıştır. Hazırlanan sensörlerden en iyi potansiyometrik yanıt, membran bileşimi ağırlıkça %6,0 iyonofor, %32,0 PVC ile %62,0 o-NPOE (orto-nitrofenil oktileter) plastikleştirici kullanılan bileşiminden oluşan sensörden alınmıştır. Geliştirilen sensörle yapılan potansiyometrik ölçümler sonucu doğrusal çalışma aralığı R2=0,9926 değerindeki bir eğimle 1,0×10⁻7–1,0×10⁻2 M derişim aralığı olarak belirlenmiştir. pH=6,0-10,0 aralığında sensörün pH değişimlerinden etkilenmeden çalışabildiği, cevap süresinin 6 sn olduğu gözlemlenmiştir. 15-35 0C sıcaklık aralığında sensör iyi performans özellikleri göstermiştir. 6 haftalık bir kullanım ömrü olduğu tespit edilen desloratadin seçici sensörün titrasyon uygulamalarında ve gerçek numune analizinde de başarılı ve güvenilir sonuçlar verdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Desloratadine is a second-generation antihistamine, an H1 receptor blocker frequently used in the treatment of allergic reactions. In this thesis study, ionophore synthesis was performed using the desloratadine-tetraphenylborate ion pair to make the developed sensor selective for desloratadine. The synthesized DES-TPB ionophore was combined with polyvinyl chloride (PVC) and various plasticizers at different ratios to form the membrane surface. To ensure the sensor's selectivity for desloratadine, the membrane surfaces were coated with a solid contact material to prepare desloratadine-selective potentiometric sensors. The best potentiometric response from the prepared sensors was obtained from the sensor composed of a membrane composition containing 6.0% ionophore, 32.0% PVC, and 62.0% o-NPOE (ortho-nitrophenyl octyl ether) plasticizer by weight. Potentiometric measurements conducted with the developed sensor revealed a linear operating range with a slope of R²=0.9926 over the concentration range of 1.0×10⁻7–1.0×10⁻2 M. It was observed that the sensor operates unaffected by pH changes in the pH=6.0-10.0 range, with a response time of 6 seconds. The sensor demonstrated good performance characteristics in the temperature range of 15-35 0C. It was determined that the desloratadine selective sensor has a service life of 6 weeks. It was also found that the sensor provides reliable and accurate results in titration applications and real sample analysis. The sensor was found to be sensitive to desloratadine and showed good selectivity. The sensor was found to be stable and reliable in real sample analysis.