Spektral analiz yöntemleri kullanılarak beş temel duygunun EEG sinyalleri üzerinden incelenmesi
Investigation of five basic emotions through EEG signals using spektral analysis methods
- Tez No: 963862
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TOKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, elektroensefalografi (EEG) sinyalleri kullanılarak beş temel duygunun (mutluluk, üzüntü, korku, şaşkınlık, öfke) ayrıştırılmasına yönelik deneysel bir protokol ve analiz yöntemi sunulmuştur. Yaşları 17–28 arasında değişen 50 gönüllü katılımcıdan elde edilen EEG verileri, Faraday kafesiyle yalıtılmış bir laboratuvarda 10–20 uluslararası elektrot sistemine uygun 19 elektrot ile 200 Hz örnekleme frekansında kaydedilmiştir. Her duygusal videodan önce gösterilen beyaz ekran segmenti ile karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Ham sinyaller filtrelenmiş, artefaktlar ICA yöntemiyle temizlenmiş ve dalgacık dönüşümü ile frekans bantlarına ayrılmıştır. Delta (0.5–4 Hz), Teta (4–8 Hz), Alfa (8–13 Hz), Beta (13–32 Hz), Low Gamma (32–50 Hz) ve High Gamma (50–100 Hz) bantlarında elde edilen güç GSY (Güç Spektral Yoğunluğu) değerleri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde her duygunun belirli kanallarda ve bantlarda anlamlı etkiler oluşturduğu gözlemlenmiştir (p < 0.05). Örneğin, mutluluk durumunda F3 ve P4 kanallarında teta ve alfa bandı aktivitesi artarken; üzüntü durumunda F4, F8 ve C4 kanallarında delta bandı anlamlı bulunmuştur. Sonuçlar, EEG sinyallerinin duygusal durumların sınıflandırılmasında güvenilir bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental protocol and analysis method were proposed for the discrimination of five basic emotions (happiness, sadness, fear, surprise, anger) using electroencephalography (EEG) signals. EEG data were recorded from 50 voluntary participant saged between 17 and 28 years, in a laboratory environment isolated by a Faraday cage, using 19 electrodes in accordance with the international 10–20 electrode system at a sampling frequency of 200 Hz. Comparative analyses were conducted by referencing the white screen segment shown prior to each emotional video. Raw signals were filtered, artifacts were remove dusing the Independent Component Analysis (ICA) method, and signals were decomposed into frequency bands via dalgacık transformation. Power spectral density (PSD) values were analyzed in the delta (0.5–4 Hz), theta (4–8 Hz), alpha (8–13 Hz), beta (13–32 Hz), low gamma (32–50 Hz), and high gamma (50–100 Hz) bands. Statistical analyses revealedth ateach emotion induced significant effects in specific channels and bands (p < 0.05). For instance, in the happiness condition, theta and alpha band activities increased in the F3 and P4 channels, whereas in the sadness condition, delta band activity in the F4, F8, and C4 channels was found to be significant. Theresults demonstrate that EEG signals can serve as a reliable biomarker for the classification of emotional states.