İş hukukunda esnek çalışma modellerinin etkileri
The effects of flexible working models in labor law
  1. Tez No: 963861
  2. Yazar: KORAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İş Hukukunda Esnek Çalışma Modellerinin Etkileri başlıklı çalışmamız üç bölüm içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde esneklik ve esnek çalışmanın ne olduğu konusu açıklanmış, bu doğrultuda esneklik çeşitlerine değinilmiş ve esnekliğin ortaya çıkmasına yol açan sebepler incelenmiştir. Birinci bölüm, esnek çalışma ile ilgili Türk Hukuku ve Uluslararası Hukukta yer alan düzenlemeler ve esnek çalışmanın işçi ve işveren açısından sonuçları anlatılarak tamamlanmıştır. Çalışmamızda esnek çalışma modellerini çalışma süreleri ve istihdam şekilleri olarak ikiye ayırmış olup ikinci bölümde çalışma süreleri açısından esnek çalışma modelleri ele alınmıştır. İkinci bölüme öncelikle çalışma süresinin, çalışma süresinden sayılan ve sayılmayan hallerin neler olduğu anlatılarak başlanmış ve normal çalışma sürelerini aşan çalışmalar yani fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışmalardan bahsedilmiştir. Sonrasında bölümde çalışma süreleri bakımından esnek çalışma modellerinden olan denkleştirme ve telafi çalışma modellerinin ne olduğu, şartları, etkileri ve sonuçlarına değinilmiştir. İkinci bölümde son olarak kayan iş sürelerinden bahsedilmiş ve kısa çalışmanın tanımı, amacı, koşulları, sonuçları ve sona ermesi anlatılıp bölüm tamamlanmıştır. Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümde, istihdam şekli bakımından esnek çalışma modelleri incelenmiştir. Bu doğrultuda öncelikle belirli süreli iş sözleşmeleri, akabinde kısmi süreli çalışma modeli incelenmiş, sonrasında kısmi süreli çalışma modelinin alt türleri olan yan işte çalışma, iş paylaşımı ve çağrı üzerine çalışma modelleri detaylarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, son dönemde iş hayatında yaygın olarak kullanılan uzaktan çalışma modeli detaylıca anlatılmış, uzaktan çalışma modelinin alt türleri olan evde çalışma ve tele çalışma şekli de incelenmiştir. Sonrasında işverenin halihazırda işçisi olan çalışanının belirli ya da geçici bir süreliğine olmak şartıyla, işçinin rızası dahilinde başka bir işverene sunması olan geçici iş ilişkisi, yılın bazı dönemlerinde gerçekleştirilen mevsimlik iş sözleşmeleri ve teknolojinin gelişmesiyle son zamanlarda yaygınlaşan platform çalışma modeli anlatılarak tez çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study titled“The Effects of Flexible Working Models in Labor Law”consists of three sections. In the first section, the concept of flexibility and what flexible working entails are explained, followed by a discussion on the types of flexibility and the reasons leading to the emergence of flexibility. This section is concluded by describing the regulations related to flexible working in Turkish Law and International Law, as well as the consequences of flexible working for both employers and employees. In our study, we have categorized flexible working models into two: working hours and forms of employment. The second section focuses on flexible working models in terms of working hours. It begins with an explanation of what constitutes working hours and the situations that are considered or not considered as working hours, including overtime work and work beyond normal hours. Subsequently, the section discusses the models of flexibility in working hours, such as balancing (compensatory work) and the conditions, effects, and outcomes of these models. The section concludes with an explanation of staggered working hours and a detailed discussion of the definition, purpose, conditions, outcomes, and termination of short-time work. In the third and final section of our study, flexible working models in terms of forms of employment are examined. Initially, fixed-term employment contracts are analyzed, followed by an examination of the part-time working model. The subtypes of the part-time working model, such as secondary employment, job sharing, and on-call work, are then discussed in detail. The third section also provides a detailed explanation of the remote working model, which has become widely used in recent years, including its subtypes: home-based work and telework. Following this, temporary employment relationships where an employer temporarily assigns an existing employee to another employer with the employee's consent seasonal work contracts, and the increasingly popular platform work model due to technological advancements are explained, thereby concluding our thesis.