Ömer Süleyman el-Aşkar'ın ilmi kişiliği ve el-Meani'l-Hasen fi Tefsiri'l-Kur'an eserinin metodu
The scientifie personality of Ömer Süleyman el-Aşkar and el-Meani'l-Hasen fi Tafsiri'l-Quran method of his work
- Tez No: 963863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA SADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, çağdaş müfessirlerden Ömer Süleyman el-Aşkar'ın tefsir ilmindeki konumunu ve özellikle el-Mani'l-Ḥasen fi Tefsiri'l-Kur'an adlı eserini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, müellifin söz konusu tefsirde izlediği yöntem ve ayetlere yaklaşım tarzı örneklerle ortaya konulmuştur. Çalışmanın giriş kısmında, el-Aşkar'ın biyografisine yer verilerek ilmî kişiliğine dair genel bir çerçeve çizilmiş; doğduğu Filistin coğrafyasının sosyo-politik durumu, Yahudi işgali ve emperyalist politikaların bölgedeki etkileri bağlamında değerlendirilmiştir. Müellifin siyasi düşüncesi ve entelektüel yaklaşımı bu bağlamda ele alınmıştır. Çalışmanın ana eksenini, el-Meani'l-Ḥasen fi Tefsiri'l-Kur'an adlı eserin metodolojisi oluşturmaktadır. Bu bağlamda iki farklı inceleme tekniği kullanılmıştır. İlk olarak, tefsir yöntemi şekil ve muhteva açısından değerlendirilmiş; ikinci olarak ise Kur'an ilimleri ve tefsir türleri bağlamında metoduna ilişkin analizler yapılmıştır. Araştırmada, el-Aşkar'ın tefsir anlayışının geleneksel rivayet ve dirayet tefsirleriyle ilişkisi irdelenmiş; eserinin bu türler içerisindeki konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, müfessirin çağdaş bir âlim olarak Müslümanlara yönelik rehberlik edici söylemleri ve insanlığa dair ortaya koyduğu teorik yaklaşımlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, el-Aşkar'ın tefsirinde klasik bilgi ile modern bilgi arasında kurduğu sentez, Kur'an-ı Kerim merkezli yorum anlayışı ve çağdaş meselelerle kurduğu ilişki, örnekler üzerinden ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position of the contemporary exegete ʿUmar Sulaymān al-Ashqar in the field of Qur'anic exegesis, with a particular focus on his work al-Maānī'l-Ḥasan fī Tafsirī'l-Qurʾān. The research presents, through examples, the methodology adopted by the author in this tafsīr and his approach to the interpretation of verses. In the introduction, the biography of al-Ashqar is outlined, providing a general framework for his scholarly profile. Furthermore, the socio-political context of his birthplace, Palestine, is examined particularly the impact of the Jewish occupation and the policies of imperial powers in the region. The author's political thought and intellectual approach are also analyzed within this framework. The main focus of this study is the methodology of al-Maānī'l-Ḥasan fī Tafsīrīl-Qurʾān. In this context, two different analytical approaches have been employed. First, the exegetical method is evaluated in terms of form and content; second, analyses are conducted within the framework of Qur'anic sciences and the classification of tafsīr types. The research examines al-Ashqar's understanding of tafsīr in relation to the traditional riwāyah and dirāyah methods, seeking to determine the position of his work within these categories. Furthermore, as a contemporary scholar, the exegete's guiding discourses directed toward Muslims and his theoretical approaches concerning humanity are identified. In conclusion, the synthesis established by al-Ashqar between classical and modern knowledge, his Qur'an-centered approach to interpretation, and his engagement with contemporary issues are demonstrated through examples.