Temizlik işlerinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi, bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi: Yozgat Bozok Üniversitesi örneği
Evaluation of employees in cleaning works in teams of occopational health and safety investigation of information attitudes and behaviors example of yozgat bozok university
- Tez No: 963875
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Yozgat Bozok Üniversitesi'nde temizlik işlerinde çalışan bireylerin İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını anlamak amacıyla yürütülmüş fenomenolojik desende niteliksel bir çalışmadır. Nisan-Mayıs 2025 döneminde kampüs ve hastane birimlerinde 29 katılımcıyla yarı yapılandırılmış birebir görüşmeler yapılmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılarak farklı yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve çalışma süresine sahip bireyler seçilmiştir. Veriler, ses kayıtlarıyla toplanmış ve içerik analiziyle tümevarım yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. 498 koddan 13 kategori ve bu kategorilerden dört ana tema oluşturulmuştur: İSG Eğitimi ve Bilgi Düzeyi, Çalışma Ortamındaki Risk Algısı, Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) Kullanımı ve Erişimi, İSG'ye Yönelik Öneriler. Katılımcıların %93'ü İSG eğitimi aldığını belirtmiş; ancak %66'sı eğitimlerin düzensiz, teorik ve yetersiz olduğunu ifade etmiştir. Uygulamalı eğitime duyulan ihtiyaç sıkça vurgulanmıştır. Fiziksel ve kimyasal riskler, en çok raporlanan tehlikeler arasında yer alırken, hastane birimlerinde çalışanlar özellikle biyolojik risklere dikkat çekmiştir. KKD bilgi eksikliği (%62) ve erişim sorunları (%45) belirgin olarak ortaya çıkmış, kullanım alışkanlıklarının ise denetim yetersizliği ve çevresel etkenlerden etkilendiği gözlenmiştir. Katılımcıların %86'sı, daha sık, uygulamalı eğitimler, düzenli denetim ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi yönünde önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative research conducted with a phenomenological design, aiming to understand the knowledge, attitudes, and behaviors of cleaning staff regarding Occupational Health and Safety (OHS) at Yozgat Bozok University. Conducted between April and May 2025, semi-structured, face-to-face interviews were held with 29 participants from both campus and hospital units. Using maximum variation sampling, individuals with diverse characteristics such as age, gender, education level, and work experience were selected. Data were collected through audio-recorded interviews and analyzed using content analysis with an inductive approach. A total of 498 codes were generated and grouped into 13 categories, which were then organized under four main themes: OHS Training and Knowledge Level, Perception of Risks in the Work Environment, Use and Accessibility of Personal Protective Equipment (PPE), Suggestions for Improving OHS Practices. While 93% of participants stated they had received OHS training, 66% found it infrequent, theoretical, and insufficient. The need for practical and job-specific training was frequently emphasized. Physical and chemical risks were the most commonly reported hazards, whereas hospital workers particularly highlighted biological risks such as exposure to infectious waste. Significant lack of PPE knowledge (62%) and access issues (45%) were identified. Usage habits were influenced by environmental conditions and lack of enforcement. A large majority (86%) of participants recommended more frequent and practical training, regular inspections, and improvements in workplace conditions.