Yerel küme ötesi seçilen bazı galaksilerde sıkı yıldız kümeleri ve X-ışın çiftleri arasındaki etkileşimin doğası
The nature of interaction of compact star clusters and X-ray binaries in nearby galaxies beyond the local cluster
  1. Tez No: 963876
  2. Yazar: SEDA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AKKAYA ORALHAN, PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasında, NGC 628, NGC 4214, NGC 2403, NGC 4303 ve NGC 1672 galaksilerinde X-ışın çiftleri (XRB) tanımlanmış ve yakın çevrelerinde bulunan kompakt yıldız kümeleri ile olan olası ilişkileri araştırılmıştır. HST verileri kullanılarak gerçekleştirilen analizler sonucunda; NGC 628'de 864, NGC 4214'te 312, NGC 2403'te 541, NGC 4303'te 934 ve NGC 1672'de 543 kompakt yıldız kümesi kataloglanmıştır. Chandra X-ışını Gözlemevi arşiv verilerinin analizleri sonucu HST görüş alanı içinde kalan bölgelerde toplam 138 XRB tespit edilmiştir. Farklı konumsal hata yarıçapları (0“.21–0”.48 aralığında, %95 güven düzeyi) dikkate alındığında; NGC 628'deki 44 XRB'nin 15'i, NGC 4214'teki 15 XRB'nin 11'i, NGC 2403'teki 31 XRB'nin 26'sı, NGC 4303'teki 25 XRB'nin 15'i ve NGC 1672'deki 23 XRB'nin 10'u en az bir olası optik karşılık ile eşleşmiştir. XRB'lerin %61'inin yıldız kümeleri ile konumsal olarak ilişkili olduğu belirlenmiştir. Belirlenen XRB'lerin yaklaşık %80'i, yarıçapı 200 pc içinde bulunan genç ve kompakt yıldız kümeleri ile eşleşmektedir. Optik karşılıkların olası donör yıldızlar olduğu varsayıldığında, renk–kadir diyagramlarından elde edilen kütle değerleri incelenmiştir. Buna göre, NGC 4214'te bir HMXB ve NGC 4303'te beş HMXB konumsal olarak genç kümeler içerisinde iken yalnız bir LMXB yaşlı bir küme içerisinde konumlanmıştır. NGC 2403'deki XRB'lerin yaklaşık %45'ini oluşturan IMXB'lerin büyük çoğunluğu genç kompakt yıldız kümelerinin yakınında tespit edilmiştir. Yakın galaksilerden NGC 4214'te gözlenen benzer eğilim, IMXB'lerin oluşum mekanizmalarının HMXB'lerle daha güçlü bir paralellik taşıdığı sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, XRBs were identified in the galaxies NGC 628, NGC 4214, NGC 2403, NGC 4303, and NGC 1672, and their possible associations with nearby compact star clusters were investigated. Based on analyses performed using HST data, 864 compact star clusters were cataloged in NGC 628, 312 in NGC 4214, 541 in NGC 2403, 934 in NGC 4303, and 543 in NGC 1672. From the analysis of archival data from the Chandra X-ray Observatory, a total of 138 XRBs were detected within the HST field of view. Considering different positional error radii (ranging from 0“.21 to 0”.48, with a 95% confidence level), 15 of the 44 XRBs in NGC 628, 11 of the 15 XRBs in NGC 4214, 26 of the 31 XRBs in NGC 2403, 15 of the 25 XRBs in NGC 4303, and 10 of the 23 XRBs in NGC 1672 were matched with at least one potential optical counterpart. It was determined that 61% of the XRBs are spatially associated with star clusters. Approximately 80% of these XRBs are matched with young and compact star clusters located within a radius of 200 pc. Assuming that the optical counterparts are the possible donor stars, the mass values derived from color–magnitude diagrams were examined. Accordingly, in NGC 4214, one HMXB and in NGC 4303, five HMXBs are located within young clusters, while only one LMXB is situated within an old cluster. In NGC 2403, about 45% of the XRBs, classified as IMXBs, were predominantly detected in the vicinity of young compact clusters. The similar trend observed in the nearby galaxy NGC 4214 supports the conclusion that the formation mechanisms of IMXBs bear a stronger parallel with those of HMXBs.