Farklı kurutma teknikleri ile enkapsüle edilen karayemiş meyvesi tozlarının özelliklerinin belirlenmesi ve dondurma üretiminde kullanımının araştırılması
Determination of the properities of cherry laurel powders encapsulated by different drying techniques and investigation of use in ice cream
  1. Tez No: 963874
  2. Yazar: AHMET ALP KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ TARAKÇI, PROF. DR. HASAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Karayemiş (Laurocerasus officinalis Roem. veya Prunus laurocerasus L.) Türkiye'de Karadeniz'in doğu kıyılarında yetişen bir meyvedir. İçeriğindeki polifenoller nedeniyle yüksek biyoyararlılık göstermektedir. Tez çalışmasının amacı, arabik gam ve maltodekstrin kullanılarak enkapsüle karayemiş tozu üretimi ve farklı kurutma yöntemleri ile üretilen meyve tozlarının kimyasal, fiziksel ve biyoaktif özelliklerini kıyaslanması ve model gıda olarak dondurma üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Üretilen karayemiş tozlarında toz verimi, nem miktarı, enkapsülasyon etkinliği, carr indeks, yığın yoğunluğu, sıkıştırılmış yoğunluk, çözünürlük, su aktivitesi toplam antioksidan kapasite, toplam monomerik antosiyanin, toplam fenolik madde ve renk analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cherry Laurel (Laurocerasus officinalis Roem. or Prunus laurocerasus L.) is a fruit grown on the eastern coast of the Black Sea in Turkey. It has high bioavailability due to the polyphenols it contains. The aim of the thesis study is to produce encapsulated cherry laurel powder using coating materials such as gum arabic and maltodextrin and to compare the chemical, physical and bioactive properties of fruit powders produced with different drying methods and to investigate their usability in ice cream production as a model food. Powder yield, moisture content, encapsulation efficiency, carr index, bulk density, tapped density, solubility, water activity, total antioxidant capacity, total monomeric anthocyanin, total phenolic substance and color analyses were performed on the cherry laurel powders produced.