EEG sinyallerinde duygu tanıma
Emotion recognition from EEG signals
  1. Tez No: 963942
  2. Yazar: ABDULFETTAH KALACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 491
Özet
Duygu tanıma, psikolojik rahatsızlıkları olan veya duygularını ifade etmekte zorluk çeken bireyler için önemli bir destek aracıdır, aynı zamanda yüksek riskli mesleklerde astronotlar, pilotlar ve nükleer reaktör operatörleri gibi adayların değerlendirilmesinde de önemlidir. Ayrıca pazarlamada, ürünlere gösterilen duygusal tepkilerin anlaşılması, şirketlerin daha etkili reklam stratejileri geliştirmesini sağlar. Bu çalışmada beyinde oluşan EEG sinyalleri incelenerek kişilerin duygu durumları tespit edilmiştir. Bu amaçla, filtreleme, hızlı Fourier dönüşümü (HFD), kısa zamanlı Fourier dönüşümü (KZFD), sürekli dalgacık dönüşümü (SDD), ayrık dalgacık dönüşümü (ADD), senkronize sıkıştırılmış Fourier dönüşümü (SSFD) ve senkronize sıkıştırılmış dalgacık dönüşümü (SSDD) gibi sinyal işleme yöntemleri kullanılarak öznitelikler çıkarılmıştir. Elde edilen öznitelikler, yapay zeka yöntemleri ile analiz edilmiştir. Kullanılan makine öğrenmesi yöntemleri arasında K-en yakın komşular (KEYK), destek vektör makinesi (DVM), yapay sinir ağları (YSA), evrişimli sinir ağları (ESA), tekrarlayan sinir ağları (TSA), uzun kısa süreli bellek (UKSB), uzun kısa süreli bellek+evrişimli sinir ağları ve geçitli tekrarlayan ünite (GTÜ) bulunmaktadır. Bu çalışmada, farklı sinyal dönüşümü yöntemleri ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak EEG sinyallerinde duygu tanıma işlemi için en uygun sinyal dönüşümü yöntemi ile makine öğrenmesi yöntemi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada iki farklı veri seti kullanılmıştır. En verimli sonuç K-en yakın komşular ile senkronize sıkıştırılmış dalgacık dönüşümü kullanılarak hesaplanmıştır. İlk veri seti [1] için en iyi sonuç yaklaşık %99,6, ikinci veri seti [2] için en iyi sonuç yaklaşık %99,56 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotion recognition is an important support tool for people whose have psychological disorders or whose have difficulty expressing their emotions. It is also important in evaluating candidates for high-risk jobs such as astronauts, pilots, and nuclear reactor operators. Additionally, in marketing, understanding human emotions against products can help companies to create more effective advertising campaigns. In this study, emotions were determined by examining the EEG signals of the brain. For this purpose, features were extracted using signal processing methods such as filtering, fast Fourier transform (FFT), short-time Fourier transform (STFT), synchrosqueezed Fourier transform(SSFT), continuous wavelet transform (CWT), discrete wavelet transform (DWT), and synchrosqueezed wavelet transform (SSWT). The extracted features were analyzed using artificial intelligence methods. Among the machine learning methods, K-nearest neighbors (KNN), support vector machine (SVM), artificial neural networks (ANN), convolutional neural networks(CNN), recurrent neural networks (RNN), long short-term memory(LSTM), long short-term memory+convolutional neural networks, and gated recurrent unit (GRU) were being used. In this study two different datasets were used so the most efficient result was obtained by using synchrosqueezed wavelet transform with K-nearest neighbors, the result for the first dataset [1] was obtained approximately %99.6, and the result for the second dataset [2] was obtained approximately %99.56.