Psikoloji bölümü lisans öğrencilerinde akademik ertelemenin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of academic procrastination among undergraduate psychology students in relation to various variables
- Tez No: 963941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAZZEZ DENİZ GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasının amacı psikoloji bölümü lisans öğrencilerinde akademik ertelemenin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın verileri Mersin ve Trabzon illerinde üniversite eğitimi görmekte olan 367 öğrenciden Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada yer alan veriler kişisel bilgilerin yer aldığı Demografik Bilgi Formu, Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Çok Boyutlu Kısa Öz Kontrol Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Psikoloji bölümü öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin, öz kontrol düzeylerinin ve bilişsel esnekliğin (alternatifler ve kontrol alt boyutlarının) akademik erteleme davranışı üzerinde etkisi olup olmadığını incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda öz kontrol, bilişsel esnekliğin kontrol alt boyutu ve psikolojik sağlamlık arttıkça akademik erteleme davranışının anlamlı olarak azaldığı bulunmuştur. Buna karşılık bilişsel esnekliğin alternatifler alt boyutunun akademik erteleme davranışı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra akademik başarı düzeyi farklı olan öğrencilerin akademik erteleme davranışı bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ancak demografik değişkenler cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, barınma şekli gibi demografik değişkenler ile akademik erteleme davranışları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinde akademik erteleme davranışını azaltmaya yönelik psikolojik sağlamlık, öz kontrol ve bilişsel esnekliği destekleyen uygulamaların önemini ortaya göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine academic procrastination among undergraduate psychology students in relation to various variables. Data were collected from 367 students enrolled in universities located in the cities of Mersin and Trabzon through Google Forms. The instruments used included a Demographic Information Form, the Tuckman Academic Procrastination Scale, the Cognitive Flexibility Inventory, the Brief Psychological Resilience Scale, and the Multidimensional Brief Self-Control Scale. Multiple linear regression analysis was conducted to investigate the effects of psychological resilience, self-control, and cognitive flexibility (the alternatives and control subdimensions) on academic procrastination behavior. The results indicated that higher levels of self-control, the control subdimension of cognitive flexibility, and psychological resilience were significantly associated with lower levels of academic procrastination. In contrast, the alternatives subdimension of cognitive flexibility did not have a statistically significant effect on academic procrastination. Additionally, significant differences in academic procrastination were observed among students with varying levels of academic achievement. However, no statistically significant differences were found between demographic variables such as gender, age, grade level, and housing type and academic procrastination behavior. These findings underscore the importance of interventions aimed at enhancing psychological resilience, self-control, and cognitive flexibility to reduce academic procrastination among university students.