Göç etmiş kadınlarda farklı sosyo-kültürel değişim ve entegrasyon biçimleri: Suriyeli ve Bulgaristanlı kadınlar karşılaştırması
Different forms of socio-cultural change and integration of migrated women: comparison of Syrian and Bulgarian women
- Tez No: 963949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Suriye ve Bulgaristan'dan göç etmiş kadınların göç sonrasında yaşadıkları sosyal ve kültürel değişimi, entegrasyon süreçlerini iki göçmen kadın grubu arasında karşılaştırma yaparak incelemektedir. Göç, yalnızca göçmen bireyin fiziksel olarak yer değiştirmesinin ötesinde, toplumsal rollerinin ve kültürel kimliğinin yeniden şekillenmesine ve köklü bir şekilde değişmesine neden olan çok boyutlu bir sosyal olgudur. Göçmen kadınların göç sürecinde ve göç sonrasında yaşamış olduğu deneyimler, göç ettikleri toplumla entegrasyon sağlama süreçlerinde ve karşı karşıya kaldıkları zorluklarla şekillenmektedir. Bu çalışma, her iki göçmen grubun göç sonrasında yaşadıkları deneyimler arasındaki benzerlik ve farklılıkları detaylıca analiz ederek, göçmen kadınların göç ettikleri ülkede yaşadıkları sosyal ve kültürel değişimleri, topluma uyum süreçlerini anlamayı hedeflemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilmiş olup, veriler kartopu yöntemiyle toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the social and cultural changes and integration processes experienced by women who migrated from Syria and Bulgaria after migration by comparing two groups of immigrant women. Migration is a multidimensional social phenomenon that not only causes the physical displacement of the immigrant individual, but also causes their social roles and cultural identities to be reshaped and changed radically. The experiences of immigrant women during and after migration are shaped by the processes of integration with the society they migrated to and the difficulties they face. This study aims to understand the social and cultural changes experienced by immigrant women in the country they migrated to and their processes of adaptation to society by analyzing the similarities and differences between the experiences of both immigrant groups after migration in detail. Qualitative research methods were used in the study. Research findings were obtained through in-depth interviews, and data were collected using the snowball method.