Suriyeli göçmenlerin Sosyal Uyum Ölçeği ile değerlendirilmesi: Nizip örneği
Assessment of the syrian immigrants with Social Adaptation Scale: Sample of Nizip
- Tez No: 626172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2011 yılında başlayan ve hâlâ devam etmekte olan Suriye'deki iç savaş sonucunda insanların savaş ortamından kaçması ile insan kaynaklı afetler sınıfında yer alan ve ülkemizi doğrudan etkileyen uluslararası göç hareketi başladı.“Açık Kapı”politikası ile Türkiye, Suriyelilerin göç ettiği ülkeler arasında ilk sırada yer aldı. Savaş mağduru olan Suriyelilere özellikle sınıra yakın şehirlerde çadır kent ve konteyner kentler kurularak, yaşam imkânları sağlandı. Savaş kadınlardan, erkeklere, çocuklardan yaşlılara kadar tüm halkı ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak etkiledi. Mültecilerin kaybettikleri aile üyeleri, yakın arkadaşları, kurulmuş aile düzenlerinin dağılması onları psikiyatrik bozukluklara ve içe kapanmalara itmekte, hasta bireylerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Barınma merkezlerinde geçici olarak konaklayan Suriyeli göçmenler her geçen gün artan oranlarda ülkenin dört bir yanında yerleşik toplumla iç içe yaşamaya başlamaktadır. Söz konusu durum insan kaynaklı afet kategorisindeki Suriye kaynaklı göçün sosyolojik ve ekonomik etkilerinin Türkiye açısından analizini gerekli kılmaktadır. Göç sorunları yalnızca ülkesini terk etmiş bireyleri ve grupları değil hedef aldığı ülkelerin vatandaşlarını da etkilemektedir. Sorunları en aza indirmek amacıyla göçmenlerin topluma uyum sağlayabilmesi için çalışmalar gereklidir. Bu bakımdan çalışmada Nizip-2 Geçici Barınma Merkezi'ndeki Suriyelilerin, sosyo-demografik durum, bilişsel algı, sosyal uyum işlevselliği ve sağlık sektörüne olası etkileri belirlendi. Kümelere göre örnekleme yöntemi kullanılarak verilere erişim anket, yoğun gözlem ve resmî istatistik verileri ile sağlandı. Sosyal uyum işlevselliği düzeyinin belirlenmesi amacıyla Sosyal Uyum Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ) [Social Adaptation Self-Evaluation Scale (SASS)] kullanıldı. Araştırmamızın istatistiksel analizinde IBM SPSS 22 programı kullanılmış ve Mann Whitney-U, Kruskal Wallis testleri ve tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. Araştırma sonucunda Suriyelilerin kamp içinde kendi kültüründen olan bireylerle uyum konusunda sorun yaşamadığı ancak kendi vatanından olmayanlarla en başta farklı dilin konuşulmasından kaynaklı kaynaşma ortamının oluşmadığı için kendilerini dışlanmış hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu sonuçlar Suriyeli göçmenlerin sosyal uyum sorunu yaşadıklarını ve söz konusu durumun Türkiye'nin toplumsal yapısının korunması bakımından yüksek bir risk taşıdığını göstermektedir. Suriyelilerin sağlık sektörüne etkileri incelendiğinde ise SGK üzerine binen yükün gün geçtikçe artacağına kanaat getirilmiştir. Ülkenin geleceği açısından olumlu gelişmeler yaşanması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The international migration disaster that is in the human-induced disasters class and that affects our country directly has begun with the people trying to escape from the war environment as a result of the internal war in Syria which started in 2011 and continues today. Turkey has been the first one among the countries migrated by the Syrians with its“Open Door”policy. Life opportunities were given to the Syrian victims of war by establishing tent and container cities, especially in cities close to the border. The war has economically, sociologically and psychologically affected all the people from women, men, children to the elderly. The loss of family members, close friends and established family orders by the migrants leads them to psychiatric diseases and introversion, which results in emergence of sick individuals. Syrian migrants, who temporarily accommodate in the accommodation centers, have begun living with the settled communities throughout the country and their numbers increase day by day. This situation makes it necessary for the economical and sociological affects of the migration from Syria, which is in the human-induced disasters category, to be analyzed in terms of Turkey. Migration problems affect not only individuals and groups who have left their countries but also the citizens of the countries they target. In order to minimize these problems, studies are needed for the immigrants to adapt to the society. With this regard, the socio-demographic statuses, cognitive perceptions, social adaptation functionalities and possible effects in the health sector of the Syrians in Nizip-2 Temporary Accommodation Center were determined in this study. The data were collected by using sampling method by clusters and the data of survey, intensive observation and official statistics were also used. Social Adaptation Self-Evaluation Scale (SASS) was utilized for the determination of the social adaptation functionality levels. IBM SPSS 22 program was used in the statistical analysis of our research and Mann Whitney-U, Kruskal Wallis tests and identifying statistics were employed. As a result of the research, it was concluded that the Syrians did not have any problems in adapting with the individuals from their own culture in the camps but since they did not have an adaptation environment with the individuals from different cultures especially due to the use of different languages, and they felt themselves excluded from the society. The aforementioned results show that the Syrians have social adaptation problems and the said situation carries a high level of risk regarding protection of Turkey's social structure. When the effects of the Syrians in health sector are evaluated, it was concluded that the burden on the SSI will increase day by day. Suggestions were made for positive developments in terms of the country's future.