Biyogübre uygulamasının hidroponik ortamda yetiştirilen Çin Lahanası'nın (Brassica rapa l. subsp. pekinensis) CaCl2 stresine vermiş olduğu yanıtlara etkisi
Effect of biofertilizer application on CaCl2 stress responses of Chinese Cabbage (Brassica rapa l. subsp. pekinensis) grown in hydroponics
  1. Tez No: 963958
  2. Yazar: BETÜL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitkisel üretimde verim ve kalitenin artmasının birçok yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi de mikroorganizma çeşitliliğidir. Bitki köklerinde bulunan toprakta yaşayan bitki büyümesini teşvik eden rizobakterilerin (PGPR) kullanımı sürdürülebilir ve çevre dostu bir yöntemdir. İçinde bulunduğumuz iklim değişikliği, nüfus artışı, yeni alternatif üretim tekniklerine olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu süreçte hidroponik sistemler mevsime, çevre koşullarına, toprak verimliliğine bağlı kalmadan yüksek verim sağlayarak sürdürülebilir bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bitki veriminde en çok kayba neden olan abiyotik stres faktörlerinden biri de tuzluluktur. Bu çalışmada, hidroponik sistemde kalsiyum klorür (CaCl₂) ile oluşturulan tuz stresinin Çin lahanası (Brassica rapa L. subsp. pekinensis) üzerindeki fizyolojik, morfolojik ve biyokimyasal yanıtları ve CaCl2 stresine karşı biyogübre uygulamalarının bitki stres toleransındaki rolleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada biyogübre uygulaması iki farklı şekilde gerçekleştirilmiştir; Çin lahanası tohumları 1x biyogübre çözeltisinde bekletilerek biyogübre uygulaması uygulanmıştır, diğer bir uygulama ise fide döneminde 1x biyogübre çözeltisinin yapraktan püskürtme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çimlenme döneminde yapılan 1x biyogübre uygulaması ile gövde uzunluğu, kök yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığında artış olduğu belirlenmiştir. Hidroponik sistemde yetiştirilen fidelerde tohum ve yapraktan yapılan biyogübre uygulamalarının fizyolojik ve biyokimyasal düzeydeki etkileri incelenmiştir. Tohumdan yapılan biyogübre uygulamasının SOD, CAT ve GR enzim aktivitelerinde belirli düzeylerde artışa neden olduğu gözlemlenirken biyogübre uygulamalarının bazı fizyolojik parametrelere olumlu etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many ways to increase yield and quality in plant production. One of these ways is through microorganism diversity. The use of soil-dwelling plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) found on plant roots is a sustainable and environmentally friendly method. The current climate change and population growth are increasing the interest in new alternative production techniques. In this process, hydroponic systems are preferred as a sustainable method by providing high yields regardless of season, environmental conditions, or soil fertility. Salinity is one of the abiotic stress factors that causes the most loss in plant yield. In this study, the physiological, morphological, and biochemical responses of Chinese cabbage (Brassica rapa L. subsp. pekinensis) to salt stress induced by calcium chloride (CaCl₂) in a hydroponic system and the roles of biofertilizer applications against CaCl2 stress in plant stress tolerance were investigated. Biofertilizer application in the study was carried out in two different ways; Chinese cabbage seeds were soaked in a 1x biofertilizer solution for biofertilization. Another application was made during the seedling stage using foliar spraying of a 1x biofertilizer solution. The 1x biofertilizer application during the germination stage resulted in increases in shoot length, root fresh weight, shoot fresh weight, and root dry weight. The physiological and biochemical effects of seed and foliar biofertilizer applications on seedlings grown in hydroponics were investigated. It was observed that seed biofertilizer application caused certain increases in SOD, CAT, and GR enzyme activities, while biofertilizer applications were found to have positive effects on some physiological parameters.