Aynı üstyapı sayısı (SN) değerine sahip AASHTO-93 kesitlerinin mekanistik-ampirik yöntem ile değerlendirilmesi
Evaluation of AASHTO-93 sections with the same superstructure number (SN) values by mechanistic-empirical method
- Tez No: 963959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BOSTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye karayolu ağında esnek üstyapı tasarımı için yaygın olarak kullanılan yöntem, regresyon tabanlı ampirik bir model olan AASHTO-93 tasarım metodudur. Bu yöntemde, üstyapıyı oluşturan tabakaların mukavemet özellikleri ve kalınlıklarına bağlı olarak hesaplanan üstyapı sayısı (SN), yol ömrünün hesaplanmasında temel parametrelerden biri olarak kullanılmaktadır. Yol sınıfı ve taban zemini taşıma gücünün sabit tutulduğu bir tasarımda, SN değerinde bir değişiklik olmadığı sürece yolun, bozulmaya uğramadan taşıyabileceği standart dingil yükü sayısı sabit kalmaktadır. Bu çalışmada, geleneksel bir esnek üstyapı tasarımını oluşturan tabakaların kalınlıkları, toplam SN değeri sabit kalacak şekilde 0,5, 1,0, 1,5 ve 2,0 cm oranlarında artırılmış veya azaltılmıştır. SN'de meydana gelen artış ya da azalış, diğer tabakalardan birinin kalınlığında yapılan değişiklik ile dengelenmiştir. Bu kapsamda oluşturulan ve AASHTO-93 yöntemine göre yol ömrü değişmeyen kesitler mekanistik-ampirik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, farklı kesitlerin yol ömrü üzerindeki etkileri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde, yorulmaya bağlı kaplama ömrü (Nf) açısından en kritik sonuçlar; bitümlü sıcak karışım (BSK) tabaka kalınlıklarının artırılması ve plent-miks temel (PMT) tabakasının kalınlığının azaltılması durumlarında elde edilmiştir. Öte yandan, BSK tabakalarının kendi içindeki kalınlık değişimlerinin yol ömrü üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Tekerlek izi deformasyonuna (oturma) bağlı kaplama ömrü (Nr) açısından ise, BSK tabaka kalınlığının azaltılıp oluşan SN farkının PMT tabakasının kalınlığının artırılmasıyla dengelendiği kesitlerde Nr değerlerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most widely used method for flexible pavement design in the Turkish highway network is the AASHTO-93 design method, a regression-based empirical model. In this method, the pavement number (SN), calculated based on the strength properties and thicknesses of the layers constituting the pavement, is used as one of the fundamental parameters in calculating pavement life. In a design where the road class and subgrade bearing capacity are held constant, the standard axle load that the road can carry without deterioration remains constant as long as the SN value remains constant. In this study, the thicknesses of the layers comprising a conventional flexible pavement design were increased or decreased by 0.5, 1.0, 1.5, and 2.0 cm, while the total SN value remained constant. Any increase or decrease in SN was compensated by a change in the thickness of one of the other layers. Sections created within this scope, whose road life remained unchanged according to the AASHTO-93 method, were analyzed using mechanisticempirical methods. As a result of these analyses, the effects of different sections on road life were compared and evaluated. The most critical results in terms of fatigue pavement life (Nf) were obtained when the hot bituminous mix (HMA) layer thickness was increased and the plant-mix base (PMB) layer thickness was reduced. On the other hand, it was observed that changes in the HMA layer thickness did not have a significant effect on road life. Regarding pavement life (Nr) due to rutting deformation (settlement), Nr values were found to increase in sections where the HMA layer thickness was reduced, offsetting the SN difference by increasing the PMB layer thickness.