Su kültüründe ıspanak yetistiriciliginde mineral gübre kullanımının bıyo-gübrelerle azaltılması
Reduction of mineral fertilizer by bio-fertilizer in hydroponic spinach growing
  1. Tez No: 684546
  2. Yazar: SEVDA KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında serada su kültürü tekniği ile ıspanak yetiştiriciliğinde mineral gübre miktarı %50 azaltılarak yerine biyo-gübreler eklenmiştir. Mineral gübrenin %50 azaltılıp mikoriza, bakteri ve mikroalg biyo-gübreleri ilavesinin %50 kontrol uygulamasına göre sırası ile %11.0 ,%5.6, %7.0 oranında verimi arttırdığı belirlenmiştir. Biyo-gübreler ıspanakta toplam yaprak alanı ve yaprak sayısını arttırmıştır. Yaprak sayısı ve yaprak alanı üzerine mikroalg uygulamasının etkili olduğu saptanmıştır. Biyo-gübre ilavesi toplam flavonoid içeriğini değiştirmemiş,C vitamini içeriğini arttırmıştır. Mikoriza ilavesi fenol içeriğini %0.7 oranında arttırmış, mikroalg ilavesi %11.3, bakteri ilavesi ise %9.4 oranında azaltmıştır. Azaltılmış mineral element içeren besin solüsyonuna biyo-gübre ilave edilen çözeltilerle beslenen ıspanak yapraklarında nitrat miktarı %100 kontrol uygulamasına göre azalmıştır. Yapraklardaen az nitrat miktarı 206 mg/kgile %50 azaltılmış mineral gübre+bakteri uygulamasında kaydedilmiştir. Biyo-gübre uygulamalarının ıspanakta makro ve mikro besin elementi alımını arttırdığı belirlenmiştir.Toprakta yetiştirilen ıspanak bitkisine göre daha temiz ve hijyen yapraklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the amount of mineral fertilizer was reduced by 50% in the cultivation of spinach with the hydrophonic technique in the greenhouse and mycorrhiza, bacteria and micro algae bio-fertilizer were added instead. It was determined that the 50% reduction of mineral fertilizer and the addition of mycorrhiza, bacteria and algae biofertilizer increased the yield by 11.0%, 5.6% and 7.0%, respectively, compared to the 50% control application. Biofertilizers increased the total leaf area and number of leaves in spinach. It was determined that micro algae application was effective on the number of leaves and leaf area. The addition of mycorrhiza increased the phenol content by 0.7%, the addition of micro algae and bacteria decreased it by 11.3% and 9.4%, respectively. The biofertilizers did not change the total flavonoid content, but increased the vitamin C content. The amount of nitrate in spinach leaves fed with solutions with biofertilizer reduced compared to the 100% control application. The lowest nitrate amount in the leaves was recorded at 206 mg/kg with 50% reduced mineral fertilizers + bacteria application. It has been determined that bio-fertilizer applications increased the macro and micro nutrient content in spinach.Clean and hygienic spinach leaves were obtained compared to the spinach plant grown in the soil.