Trabzon ili 2 no.lu kentsel sit alanı koruma sorunları, önerileri ve canlandırma stratejisi
Conservation problems, recommendations and revitalization strategy for urban conservation site no. 2 in Trabzon province
- Tez No: 963970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kentsel sit alanları, tarihi sahnelerden günümüze ulaşabilmiş yapı envanterlerinden, çeşitli bulgulardan ve dokulardan; mimari yaklaşımı, yapı inşa tekniklerini, sanat fikirleri, tarihi gelişimleri, sosyokültürel verileri, ekonomi sistemlerini, askeri ve ticari ilişkilerini nitel ve nicel bağlamda bütünleşik koruma ile gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan yasal olarak koruma sınırı ile haritalandırılmış, zamanlar arası köprü görevi gören, bilgi arşivi bölgelerdir. Bu kapsamda, Trabzon kentinin ilk yerleşiminin başladığı, tarihi kent merkezi olan, Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış 2 no.lu kentsel sit alanı; çok katmanlı kültürel mirasa sahip olup etkin bir koruma ve canlandırma stratejisinin olmaması nedeniyle incelenmiştir. Literatür araştırmaları ile koruma kavramları analizi yapılmış, kent tarihi ve mekân gelişimleri incelenmiş, kent tanıtımı alan potansiyelini araştırmak adına çalışılmıştır. Koruma sorunları tespiti için ise kaynak araştırmaları, arşiv taraması ve gözlem yapılarak etüt-analiz sonucu mevcut durumlar haritalandırılmış, koruma sorunları; kaynak sorunlar, ana sorunlar ve alt sorunlar olarak kategorize edilerek irdelenmiştir. Ayrıca, alan için mevcut olan çalışmalar eleştirel bir gözle değerlendirilmiş, olumsuz yönleri tespit edilmiştir. Neticede; dönüşüm müdahaleleri, doku, yeni yapılaşma tipolojileri örnekleri ve donatı önerileri ile alanın tarihi çevreye uyumlu hale gelmesi amaçlanmıştır. Çağdaş veya geleneksel, tek ya da karma işlevli, stratejik olarak bölgesel ve yapı ölçeğinde belirlenmiş fonksiyon önerileri ile alanın canlanması, sürdürülebilirliğini koruması hedeflenmiştir. İdari öneriler ile canlanmanın ve korumanın desteklenmesi, kamulaştırmama fikrileri ile uygulanabilirliğe katkı sağlanması; teknolojik sistemler, finansal analizler ile dönüşüm uygulanabilirliğine ve korumanın sürdürülebilirliğine destekler sağlanması araştırılmış, değerlendirilmeleri önerilmiştir. Bu öneriler sayesinde sit alanının köhne halinden kurtularak canlandırılabileceği, bütünleşik korunabileceği ve korumanın sürdürülebilir kılınıp geleceğin tarihe erişme hakkının sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban conservation sites are legally defined zones that act as information archieves and time bridges, aiming to pass on architectural styles, construction technique, artistic and historical developments, socio-cultural, economic, military, and commercial data through integrated conservation. In this case, Urban conservation area no.2 which is hosted the Roman, Byzantine, Komnenos and Ottoman Empires, was examined due to its multi-layered cultural heritage and lack of conservation and revitalization strategy. Literature review was conducted to analyze conservation term, examine urban history and morphology evolution, and explore the potential of province. To identify conservation problems, resource research, archieve scanning and observational studies and analysis were conducted, current situations were mapped and problems were categorized as resource, main and sub-problems. Additionally, existing studies were critically evaluated and weaknesses identified. The aim was to harmonize the area with historical environment through urban transformation, texture proposals, new construction types and urban element suggestions. It is also aimed to revitalize and make the area sustainable with contemporary or traditional, single or mixed-use functions strategically determined at regional and structure scales. Supporting revitalization and conservation with administrative suggestions, contributin to feasibility with non-expropriation ideas, providing support for the applicability of urban transformation and sustainability of conservation with technological systems and financial analyses were investigated and suggested to be evaluated. It is thought that thanks to suggestions, this historical site can be revitalized, it can be conserved in an integrated manner, the conservation can be made sustainable and the right of future access to history can be ensured.