علاقة المقامات الروحانية والأحوال الصوفية في كتاب اللمع لأبي نصر السراج الطوسي بالعلاج النفسي
Ebû Nasr Es-Serrâc Et-Tûsî'nin El-Lüma' adlı eserindeki manevî makamlar ve tasavvufî durumların psikoterapi ile ilişkisi
  1. Tez No: 963979
  2. Yazar: ROSYAD DENHAS MOHAMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKARAMA YAKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikiyatri, Psikoloji, Religion, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çağda insanlar, psikolojinin, psikoterapi biliminin ve tasavvuf biliminin insan ruhu, aile, ve toplum üzerindeki rolünün ve etkisinin önemini kavramaya ve anlamaya başlamışlardır. Ayrıca hastalıklardan ve psikolojik rahatsızlıklardan kurtulmak için psikoterapiyi ve tasavvufu kullanmaya başladılar. Tam tersine, son on-yirmi yılda insanlar hâlâ psikolojinin, psikoterapinin ve tasavvufun insan ruhu ve toplum üzerindeki rolünün farkında değildi. Teknolojinin günümüzdeki rolü, son on yılda pek çok insanın hastalıklardan ve psikolojik rahatsızlıklardan uzak, sağlıklı bir benliğe bağlı kalmanın önemini fark edip anlamış olmasının nedenini de desteklemektedir. Psikoloji ve psikoterapi üzerine çalışan araştırmacılar Batılı bilim adamlarının kendisi değil, aynı zamanda tasavvuf ve onun psikoloji ve psikoterapi ile olan bağlantısı üzerinde uzun süredir çalışan Müslüman bilim adamlarıdır. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır: Ebu Nasr el-Serrac el-Tusi, el-Hucviri, el-Sulami, Ebu el-Kasım el-Kuşeyri ve İmam el-Gazali. Bu üç bilimin tek bir amacı vardır: Hastalıkları, psikolojik ve ruhsal bozuklukları tedavi etmek. Bu yakınlık ve benzerlik nedeniyle Ebu Nasr es-Sirac el-Tusi gibi Müslüman alimler, hastalıkların, psikolojik ve ruhsal bozuklukların tedavisinde, manevi makamlarıyla kendi özel yöntem ve formüllerini uygulamışlardır. Bu bilginin insan ruhu ve toplum üzerindeki etkisinin önemi nedeniyle araştırmacı bu alanda detaylı yazıp araştırma yapmak ve yazılarını tasavvuf, psikoloji ve psikoterapi üzerine yoğunlaştırmak istemiştir.
Özet (Çeviri)
People in this era have begun to realize and understand the importance of the role and impact of psychology, as well as the science of psychotherapy and the science of Sufism, on the human psyche, family, and society. They also began to use psychotherapy and Sufism as a way out of diseases and psychological disorders. On the contrary, in the past ten or twenty years, people were still unaware of the importance of the role of psychology, psychotherapy, and Sufism for the human psyche and society. The role of technology today also supports the reason why many people in the past ten years have realized and understood the importance of adhering to a healthy self that is free of diseases and psychological disorders. It is not the Western scientists themselves who are researchers studying psychology and psychotherapy, but also Muslim scholars who have long been studying Sufism and it's connection with psychology and psychotherapy. Among them are: Abu Nasr al-Sarraj al-Tusi, al-Hujwiri, al-Sulami, Abu al-Qasim al-Qushayri, and Imam al-Ghazali. These three scholars have one goal: treating diseases and psychological and spiritual disorders. Because of this closeness and similarity, Muslim scholars such as Abu Nasr al-Sarraj al-Tusi applied his own methods and formulas in treating mental and spiritual illnesses and disorders, that is with his spiritual shrines. There are seven spiritual shrines by Abu Nasr al-Sarraj al-Tusi. Due to the importance of the impact of this knowledge on the human psyche and society, the researcher wanted to write and research in detail in this field, and focus his writings on Sufism, psychology, and psychotherapy.