Kalsiyum silikat esaslı adsorban sentezi ve uygulamaları
Calcium silicate based adsorbent synthesis and applications
- Tez No: 963977
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hızla gelişen dünyamızda endüstrileşmenin artmasıyla beraber kirlilikler de artmaktadır. Bu kirlilikler kaynaklarımızın yok olmasına ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu çalışmada endüstriyel ortamdan gelen kirli sulardaki bakırın geri kazanımı için Kalsiyum Silikat (Ca2SiO4) temelli nano yapılı sentez ile çalışılmıştır. Kalsiyum silikat, kalsiyum oksit ile silikanın çeşitli oranlarda reaksiyonu sonucu meydana gelmektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen yöntem, çalışmada adsorban miktarı ve ortamın pH'ı gibi parametreler taranarak analitlerin optimum geri kazanma verimi belirlendikten sonra gerçek örneklere uygulaması başarıyla gerçekleştirilmiştir. Endüstriyel ortamdan gelen indigo yıkama suyu ile çalışılarak 1 g Ca2SiO4 adsorban sentezi için 2 L indigo yıkama suyunda pH 7 de çalışılmış ve kantitatif geri kazanma sonuçları elde edilmiştir. Ayrıca CuSO4 ortamında sentezlenen adsorban ile pH 5 de çalışılmış 10 mL bakır hacminden %98-99 verim elde edilmiştir. Bu çalışmada kalsiyum silikat sentezinin hızlı olması, uygulanabilir olması ve maliyetinin düşük olmasıyla birçok kirleticinin adsorpsiyonunda kritik rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly developing world, the increasing pace of industrialization has led to a rise in environmental pollution, contributing to the depletion of natural resources and environmental degradation. This study investigates the recovery of copper from industrial wastewater using calcium silicate (Ca₂SiO₄)-based nanostructured adsorbents. Calcium silicate is produced through the reaction of calcium oxide and silica in various ratios. In this research, parameters such as the amount of adsorbent and the pH of the medium were systematically examined to determine the optimum recovery efficiency of the analytes, after which the developed method was successfully applied to real samples. Working with indigo washing wastewater from an industrial source, 1 g of CaSiO₄ adsorbent was synthesized from 2 L of wastewater at pH 7, yielding quantitative recovery results. Additionally, when the adsorbent was synthesized in a CuSO₄ medium and applied at pH 5 to 10 mL of copper solution, a recovery efficiency of 98–99% was achieved. The rapid synthesis, applicability, and low cost of calcium silicate suggest that it can play a critical role in the adsorption of various pollutants.