Astım hastalarında kan D vitamini düzeylerinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi
25-OH vitamin D levels in pediatric asthma patients and its link with disease severity
- Tez No: 964002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT OKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çocukluk çağının en sık kronik hastalıklarından biri olan astımın dünyada görülme sıklığı giderek artmakta olup mevcut tedavi yöntemlerinin yetersizliği ve uzun sureli takiplere uyumsuzluk önemli bir sorun teşkil etmektedir. D vitamininin son yıllarda keşfedilen anti-inflamatuar özelliğinden yola çıkılarak yapılan çalışmalarda kan D vitamini düzeyi ile astım hastalığının şiddeti arasında saptanan ilişki dikkat çekici boyutta olup D vitaminin astım hastalığı tedavisinde alternatif bir tedavi seçeneği olabileceği olasılığını gündeme getirmiştir. Çalışmamızda Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde takip edilmekte olan astım tanılı 6 yaş üzeri hastalarda kan D vitamini düzeyi bakılarak hastalık şiddeti ile ilişkisi araştırılmış ve sağlam kontrol hastalarının kan düzeyleri ile kıyaslama yapılmıştır. Hastalığın şiddeti yılda geçirilen atak sayısı, inhaler veya sistemik steroid kullanma ihtiyacı ve solunum fonksiyon testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna 40 erkek (%54.8) ve 33 kız (%45.2) olmak üzere toplam 73 hasta katılmış olup yaş ortalamaları 10.19±2.69 saptandı. Kontrol grubuna 24 erkek (%54.5) 20 kız (%45.5) hasta katıldı ve yaş ortalaması 9.95±2.56 idi. Çalışma ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzer özellikteydi. Çalışma grubunun D vitamini düzeyi ortlalaması (9.39±4.97 ng/ml) kontrol grubundan (13.61±5.37 ng/ml) istatistiki açıdan anlamlı olarak düşük saptandı (p=0.0001). Çalışma grubunun kan kalsiyum düzeyleri (9,47±0,4 mg/dl) kontrol grubundan (9,82±0,52 mg/dl) anlamlı olarak düşük saptandı ( p=0.0001) Çalışma grubunda D vitamini düzeyinin hastalığın şiddeti ve süresi ile anlamlı bir ilişkisi saptanmadı. Çalışmamızda astım hastalarında normal popülasyona göre göreceli kan D vitamini düşüklüğü saptanmış olmasına rağmen D vitamini düzeyinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi saptanamamıştır. Ancak astım hastalığının multifaktöryel olması ve kan D vitamini düzeyini etkileyen pek çok değişken olması nedeniyle daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Asthma is the most common chronic childhood pathology and its incidence is increasing worldwide. The shortcomings of current therapies and discordance with long term treatment proves to be a challange. Vitamin D's recently discovered antiinflamatory properties have led to studies regarding blood vitamin D levels and the severity of immune processes, and whether it can be used as an alternative therapy for the inflammatory process in asthma. In our study performed at Dr.Lütfi Kırdar Kartal Education & Research Hospital, we measured the blood vitamin D levels of children aged 6 years or more with the diagnosis of asthma, and compared the levels with asthma severity. The severity of asthma was determined by attack number, inhaler or systemic steroid use and lung function tests. The study group included 40 males (54.8%) and 33 females (45.2%) having an average age of 10.19±2.69, while the control group was composed of 24 males (54.5%) and 20 females (45.5%) with an average age of 9.95±2.56. The age and sex distribution of both groups was similar. The study group's vitamin D levels (9.39±4.97 ng/ml) was statistically lower than the control group (13.61±5.37 ng/ml - p=0.0001.) The blood calcium levels were also lower in the study group (9.47±0.4 mg/dl vs 9.82±0.52 mg/dl, p=0.0001) There was no correlation between vitamin D levels and the severity of asthma. Our study demonstrates a lower vitamin D level in children with asthma although the levels do not correlate with disease severity. Because asthma is a multifactorial disease and vitamin D is affected by lots of different factors further research is required.