Otopark ve park etme sorunlarının İstanbul'un merkezi ilçeleri için değerlendirilmesi ve çözüm yaklaşımı
Assessment and solution approach of parking and parking problems for central districts of Istanbul
- Tez No: 964016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SİNAN YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki hızla artan nüfus ve motorlu araç sayısının otopark ve parklanma sorunlarını nasıl derinleştirdiğini analiz etmekte ve bu sorunlara yönelik sürdürülebilir çözümler önermektedir. Araştırma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB)“Otopark Sentezi”çalışması ve nüfus yoğunluğu analizlerine dayalı olarak Fatih, Beyoğlu, Şişli, Bayrampaşa ve Esenler ilçelerini örneklem olarak seçmiştir. Bu ilçeler, kent dinamikleri, ulaşım aksları ve mekânsal çeşitlilikleri nedeniyle temsili bir örneklem oluşturmaktadır. Çalışmada, üstel büyüme modeli kullanılarak nüfus-artış analizi ve her ilçeye ilişkin 5 ve 10 yıl sonrası otopark ihtiyaçları hesaplanmıştır. Nüfus yoğunluğu analizleri ve İBB verilerinin entegrasyonu, seçilen ilçelerde otopark arz-talep dengesinin bozulduğunu ortaya koymaktadır. Üstel büyüme modeline göre, 2030 yılına kadar otopark ihtiyacının mevcut kapasitenin %52 üzerine çıkabileceği öngörülmektedir. Araştırma, İstanbul'un otopark sorunlarına yönelik dinamik fiyatlandırma, çok katlı otopark sistemleri, akıllı otopark uygulamaları ve toplu taşıma entegrasyonu gibi stratejik çözümler önermektedir. Bu çalışma, nüfus yoğunluğu analizleri ve İBB verilerinin entegrasyonu ile yerel yönetimlerin planlama süreçlerine katkı sağlamayı ve benzer metropoller için bir model oluşturmayı hedeflemektedir. Ayrıca, araştırma, akıllı şehir uygulamaları için bir metodolojik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes how the rapidly growing population and number of motor vehicles in Istanbul exacerbate parking and parking problems and proposes sustainable solutions to these problems. Based on the Istanbul Metropolitan Municipality's (IMM)“Parking Synthesis”study and population density analysis, the study selects Fatih, Beyoğlu, Şişli, Bayrampaşa and Esenler districts as the sample. These districts constitute a representative sample due to their urban dynamics, transportation axes and spatial diversity. In the study, population-growth analysis and 5 and 10-year parking needs for each district were calculated using the exponential growth model. The integration of population density analyses and IMM data reveals that the parking supply-demand balance has deteriorated in the selected districts. According to the exponential growth model, it is predicted that by 2030, the parking need may exceed the current capacity by 52%. The study proposes strategic solutions to Istanbul's parking problems such as dynamic pricing, multi-storey parking systems, smart parking applications and public transportation integration. This study aims to contribute to the planning processes of local governments with the integration of population density analyses and IBB data and to create a model for similar metropolitan areas. Furthermore, the research provides a methodological framework for smart city applications.