Stenotrophomonas maltophilia, Brevibacllus agri, Micrococcus lylae suşlarının patojenitesi ile Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üzerinde oluşturulan enfeksiyonların laboratuvar ve klinik yönünden araştırılması
The pathogenicity of Stenotrophomonas maltophilia, Brevibacillus agri, Micrococcus lylae strains and clinic and laboratory investigation of these infections on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 96403
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SITKI ARAS, PROF.DR. MÜKERREM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Alabalıklardan izole edilen Brevibacillus agri, Stenotrophomonas maltophilia ve Micrococcus lylae suşlarının patojeniteleri denenmiş, Brevibacillus agri ve Stenotrophomonas maltophilia suşlarının kronik tarzda enfeksiyon oluşturduğu bunun yanı sıra Micrococcus lylae susunun ise non-patojen olduğu bulunmuştur. Histopatolojik incelemelerde Brevibacillus agri susunun solungaç, kas, böbrek ve bağırsakta doku hasarına sebep olduğu, karaciğerde ise çok fazla tahribat yapmadığı belirlenmiştir. Stenotrophomonas maltophilia susunun ise solungaç, kas, böbrek, karaciğer ve dalakta bozukluklar oluşturduğu anlaşılmıştır. Brevibacillus agri enfeksiyonu grubunda biyokimyasal kan parametrelerinden LDH, AST ve GLO'in istatistiki olarak önemli (p0,05) seviyede etkilendiği bulunmuştur. Stenotrophomonas maltophilia grubunda ise ALT, BUN, T.BIL, UA ve GLO'in istatistiki olarak önemli (p0,05) seviyede etkilendiği görülmüştür. Stenotrophomonas maltophilia grubunda hematolojik parametrelerden THRO, HG ve ESR'nin istatistiki olarak önemli (p0,05) seviyede değiştiği bulunmuştur. Brevibacillus agri grubu balıklarda ise WBC, LYM, HCT, ESR ve MCHC parametrelerinin önemli (p0,05) seviyede etkilendiği tespit edilmiştir. Enfeksiyon oluşturan iki bakterinin değişik atibiyotiklere karşı duyarlılıkları test edilmiş ve Stenotrophomonas maltophilia 'nın 55 antibiyotikten 36'sına drençli, 19 tanesine karşı ise duyarlı olduğu anlaşılmıştır. Brevibacillus agri ise bu antibiyotiklerin 12 tanesine karşı dirençli 43 tanesine karşı ise duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The pathogenicity of the strains belong to Brevibacillus agri, Stenotrophomonas maltophilia and Micrococcus lylae, isolated from trout were tested. Our results showed that the strains of Brevibacillus agri and Stenotrophomonas maltophilia were causing chronic infections whereas Micrococcus lylae strains were found to be as non-pathogenic. Histo-pathological examinations demonstrated that Brevibacillus agri strains are causing some damages on gills, muscles, kidney, and intestine of fishes inoculated. Also it causes some damages on liver without much destruction. Stenotrophomonas maltophilia strains were understood to be responsible of the disruptions on the gills, muscles, kidney, liver and spleen. The results of biochemical blood parameters obtained from the fishes infected by Brevibacillus agri showed that the values of LDH, AST and GLO were significantly affected (p0,05). In the case of Stenotrophomonas maltophilia experimental group, the changes in the parameters of ALT, BUN, T.BIL, UA and GLO were statistically significant (p0,05). Some hematologic parameters of Stenotrophomonas maltophilia in experimental group, THRO, HG and ESR were affected significantly (p0,05). In the experimental group of Brevibacillus agri, the differences in the parameters of WBC, HCT, ESR and MCHC were significant (p0,05). In two pathogenic bacterial species the sensitivity of the strains to antibiotics were also tested in this study. It was determined that Stenotrophomonas maltophilia strains were resistant to 36, and Brevibacillus agri strains were resistant to 12 out of 55 antibiotics tested.