Politics of forgetting: the case of 'Mavi Marmara'
Unutturma siyaseti: 'Mavi Marmara' olayı
- Tez No: 964050
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
“Politics of Forgetting: The Case of 'Mavi Marmara'”başlıklı tez, unutma politikalarının toplumsal hafıza üzerindeki etkilerini, özellikle Mavi Marmara olayının Türkiye'deki tarihsel ve siyasi anlatılardaki yerine odaklanarak incelemektedir. Tezin odak noktası olan ve 31 Mayıs 2010'da İsrail askerleri tarafından uluslararası sularda gerçekleştirilen Mavi Marmara baskını, Türkiye'de hem ulusal hem de uluslararası alanda tartışmalı bir olay olarak dikkat çekmiştir. Bu bağlamda, bu tez Mavi Marmara'nın hatırlatılması ve unutturulması arasındaki dinamiklerin siyasi amaçlar doğrultusunda dönemlere göre nasıl yönetildiğini ve yönlendirildiğini teorik olarak incelemektedir. Kolektif hafıza kavramı ve kültürel hafıza teorisi, Maurice Halbwachs ve Jan Assmann gibi önemli düşünürlerin görüşleri kullanılarak hatırlama ve unutma süreçlerinin sosyal inşasını açıklamak için kullanılmıştır. Bu tez içerisinde olayın ardından gelişen siyasi söylem incelenmiş, Mavi Marmara olayının kolektif hafıza bağlamında nasıl ele alındığı, hafızadaki yeri, bazı yönlerinin nasıl unut(tur)ulduğu ya da manipüle edildiği ortaya koyulmuştur. Bu tez, Mavi Marmara olayı örneği üzerinden unutma politikalarının araçlarını ve bu politikaların kolektif hafıza üzerindeki siyasi, kültürel ve toplumsal etkilerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Politics of Forgetting: The Case of 'Mavi Marmara'”examines the effects of forgetting on collective memory, focusing on the place of the Mavi Marmara incident in historical and political narratives in Turkiye. The Mavi Marmara raid, which is the focus of the thesis, and which was carried out by Israeli soldiers in international waters on May 31, 2010, has attracted attention as a controversial event both nationally and internationally in Turkiye. In this context, this thesis theoretically examines how the dynamics between the remembrance and forgetting of the Mavi Marmara are managed and manipulated according to periods for political purposes. The concept of collective memory and the theory of cultural memory explain the social construction of the processes of remembering and forgetting using the views of important thinkers such as Maurice Halbwachs and Jan Assmann. In this thesis, the political discourse that developed in the aftermath of the incident is analyzed, and it is revealed how the Mavi Marmara incident is handled in the context of collective memory, its place in memory, and how some aspects of it are forgotten or manipulated. This thesis analyzes the instruments of forgetting policies and their political, cultural, and social effects on collective memory through the Mavi Marmara incident.