Multıple skleroz hastalığında subkortikal hacim değişikliklerininMR ile incelenmesi
Evaluation of subcortical volume changes in multiple sclerosis using magnetic resonance imaging
- Tez No: 964051
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Multiple Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin (MSS) kronik, otoimmün, inflamatuvar ve demiyelinizan özellikler gösteren nörodejeneratif bir hastalığıdır. Genellikle 20-40 yaş arası genç erişkinleri etkileyen hastalık, motor ve duyusal bozukluklar, görme kayıpları ve bilişsel gerilemeler gibi çeşitli nörolojik semptomlarla seyreder. Bu çalışmada, MS hastalarında subkortikal beyin yapılarına ait hacimsel değişikliklerin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yoluyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 45 MS hastası ve 45 sağlıklı kontrol (SK) grubu dahil edilmiştir. MS hastalarının 2015-2024 yılları arasında radyolog tarafından çekilen T1 beyin MRG görüntüleri ve kontrol grubunun çekilen T1 beyin MRG görüntülerinden subkortikal yapılara ait MRG hacim ölçümleri volBrain yöntemi ile otomatik olarak yapılmıştır. Hasta grubunun Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) skorları ve kullandıkları ilaç bilgileri kaydedilmiştir. MS hasta grubunda Nuc. Caudatus, Putamen, Globus Pallidus, Bazal Ön Beyin; Nuc. Accumbens, Thalamus ve Ventral Diencephalon hacim ölçümleri SK grubuna göre daha düşük bulunmuştur (p0,05). MS ve SK grubundaki bireylerin serebral loblara ait hacim ölçümleri açısından (Frontal, Temporal, Parietal, Oksipital loblar ile Limbik ve İnsular Korteks) gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic, autoimmune, inflammatory and demyelinating neurodegenerative disease of the central nervous system. The disease usually affects young adults between the ages of 20-40 years and is characterized by various neurologic symptoms including motor and sensory disturbances, visual loss and cognitive decline. The aim of this study was to investigate the volumetric changes of subcortical brain structures in MS patients using Magnetic Resonance Imaging (MRI). The study included 45 MS patients and 45 healthy control subjects. MRI volume measurements of subcortical structures from T1 brain MRI images of MS patients taken by a radiologist between 2015-2024 and T1 brain MRI images of the control group were performed automatically with the volBrain method. EDSS scores and medication information of the patient group were also recorded. Nuc. Caudatus, Putamen, Globus Pallidus, Basal Forebrain; Nuc. Accumbens, Thalamus and Ventral Diencephalon volume measurements were lower in the MS patient group compared to the control group (p0.05). There was no statistically significant difference between the MS and healthy control groups in terms of cerebral lobe volume measurements (Frontal, Temporal, Parietal, Occipital lobes, Limbic and Insular Cortex) (p>0.05).