The mediating role of relational needs satisfaction in the relationship between loneliness and psychological well-being in emerging adulthood
Beliren yetişkinlik döneminde yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide ilişkisel ihtiyaçlarda doyumun aracı rolü
  1. Tez No: 964089
  2. Yazar: BENGİ OMAÇ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Literatür, yaşamda önemli değişikliklerle karakterize olan ve bireyleri duygusal zorluklara açık hale getirebilen bir gelişim dönemi olan beliren yetişkinlikte, yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasında negative bir ilişki olduğunu vurgulamıştır. Anlamlı ve tatmin edici ilişkilere sahip olmak hem yalnızlık hem de psikolojik iyi oluş üzerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu ilişkilerdeki yetersizlik yalnızlık duygusunun artması ve psikolojik iyi oluş halinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Önceki çalışmalar sosyal ilişkilerin niceliğini ve niteliğini incelemiş olsa da, kuramsal açıdan önemli olmasına rağmen ilişkisel ihtiyaçlar kavramı üzerine yapılan ampirik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, yalnızlık, ilişkisel ihtiyaçlar ve psikolojik iyi oluş hali arasındaki ilişkiyi ve ilişkisel ihtiyaçların tatmininin yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide olası aracı rolünü araştırmaktır. Çalışmaya 18 ile 25 yaşları arasında 303 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların yalnızlık düzeylerini ölçmek için UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-YÖ); ilişkisel ihtiyaçlarının doyum düzeylerini ölçmek için İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (İİDÖ); psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek için ise Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) kullanılmıştır. Regresyon ve arabulucu analizleri SPSS ve SPSS Macro program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, ilişkisel ihtiyaçların doyumunun yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiğini göstermiştir. Yalnızlık ilişkisel ihtiyaçların doyumunu ve psikolojik iyi oluşu negatif yönde yordarken; ilişkisel ihtiyaçların doyumu, psikolojik iyi oluşu pozitif yönde yordamıştır. İlişkisel ihtiyaçların alt boyutları incelendiğinde, yalnızca başkalarına etki etme ihtiyacının doyumunun yalnızlık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği bulunmuştur. Bu bulgular, ilişkisel ihtiyaçların doyumunun yalnızlık ve iyi oluş arasındaki ilişkide önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Klinik çalışmalarda ve gelecek araştırmalarda ilişkisel ihtiyaçların ele alınması ve daha detaylı incelenmesi, beliren yetişkinlik döneminde psikolojik iyi oluş halinin desteklenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Previous literature emphasized the negative relationship between loneliness and psychological well-being in emerging adulthood, a developmental stage characterized by substantial changes in life which make individuals vulnerable to emotional challenges. Having meaningful and satisfying relationships plays a fundamental role in both loneliness and psychological well-being. Deficiency in these relationships has been linked to heightened feelings of loneliness and reduced psychological well-being. Although previous studies investigated the quality and quantity of social relationships, the empirical research on the concept of relational needs has been limited despite its theoretical significance. The present study aims to explore the relationship between loneliness, relational needs satisfaction and psychological well-being with a focus on the possible mediating role of relational needs satisfaction in the relationship between loneliness and psychological well-being among emerging adults. A total of 303 participants aged between 18 to 25 were included in the study. Participants completed UCLA Loneliness Scale to measure their levels of loneliness, Relational Needs Satisfaction Scale (RNSS) to measure their satisfaction levels of relational needs and Flourishing Scale (FS) to measure their levels of psychological well-being. Simple regression and mediation analyses were conducted using SPSS and SPSS Macro by Hayes. Results indicated that relational needs satisfaction partially mediates the relationship between loneliness and psychological well-being. While loneliness were found to be negatively predicted the relational needs satisfaction and psychological well-being, relational needs satisfaction was found to be positively predicted the psychological well-being. When dimensions of relational needs were examined, only the need for having an impact partially mediated the relationship between loneliness and psychological well-being. These findings highlight the significant role of relational needs satisfaction in the relationship between loneliness and psychological well-being. Addressing these needs in both clinical settings and future research may help promote psychological well-being in emerging adulthood.