Tankerlerin yük operasyonlarının swot analizi, bir kazanın incelenmesi
Swot analysis of tankers cargo operation, an accident study
- Tez No: 964093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkeler ve kıtalar arası ulaşımda deniz yolu taşımacılığı, ekonomik olmasından dolayı hava ve kara yolu taşımacılığına oranla daha cazip hale gelmektedir. Dünya kimyasal madde tanker filosu, hayvansal-bitkisel yağlar, organik kimya ürünleri, inorganik kimyasal ürünler ve karışık yükler olmak üzere dört çeşittir. Bu ürünlerin ticareti teknolojideki gelişmeler, ekonomideki büyüme ve sanayileşme ile yakından ilişkilidir. Ham petrol ve petrol ürünleri, ilerleyen teknolojide önemli bir rol oynarken aynı zamanda sanayileşen modern yaşam şeklimizin vazgeçilemeyen unsuru da olmuştur. Ayrıca çağımızın en önemli enerji kaynaklarından biri olan petrolün alternatif bir enerji kaynağının henüz bulunamamış olması da hayatımızdaki önemini daha da artırmaktadır. Deniz yolu ile yapılan taşımacılığın neden olduğu petrol kirliliği denizleri en fazla tehdit eden noktaların başındadır. Bu kirliliğin önlenememesinin birçok nedeni olmakla birlikte en önemlisi petrol kirliliği konusunda devletlere tanınan yetkilerin dengesiz dağılımıdır. Uluslararası hukuk kuralları, petrol kirliliği önlenmesi açısından kıyı devletlerinin yetkilerinin kendi egemenliğinde olan deniz alanı ile sınırlandırırken, açık denizlerde her türlü yetki bayrak devletine tanıdığı görülmektedir. Bu tezde, deniz yolu taşımacılığında kimyasal tanker işletmeciliği incelenmiş olup tanker kazaları konusunda detaylı olarak araştırmalar yapılmıştır. Bu konuda 2013 yılında yaşanmış olan bir tanker kazası örnek verilmiştir. Kimyasal tankerlerin açık deniz liman tesislerinde yükleme/tahliye yapması durumunun olumlu ve olumsuz faktörleri SWOT analizi ile incelenerek bu analiz AHP yöntemiyle desteklendirilmiştir.Kimyasal tanker gemilerinde yükleme ve boşaltma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar arasında, geminin tasarımına uygun yükleme ve boşaltma yapılması, stabilite kontrolünün sağlanması, kimyasalların doğru şekilde kontrol edilmesi ve muhafaza edilmesi yer almaktadır. Ayrıca, gemi personelinin eğitimli olması, uluslararası standartlara uygun operasyonların gerçekleştirilmesi ve çevre koruma kurallarına uyulması da büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, denetimlerin dikkatle yapılması güvenlik risklerini azaltmada kritik bir rol oynamaktadır. Tezin amacı, kimyasal tankerlerin sebep olduğu etkilerin insan sağlığı, denizler ve deniz canlılarının dolaylı yolla da tüm ekosisteme olan zararları vurgulanmıştır. Bu konudaki olumsuzlukların en aza indirilmesi için açık deniz liman tesislerinde yükleme ve boşaltma yapılmasının önemli ölçüde etkisi olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sea transportation has become more attractive than air and road transportation in intercontinental trade due to its cost-effectiveness. The global chemical tanker fleet is categorized into four types: animal and vegetable oils, organic chemical products, inorganic chemical products, and mixed cargoes. The trade of these products is closely tied to technological advancements, economic growth, and industrialization. Crude oil and petroleum products play a crucial role in advancing technology while also being indispensable components of modern industrialized life. Furthermore, the absence of a viable alternative energy source to petroleum—one of the most significant energy sources of our time—has further solidified its importance. However, one of the most significant threats to the marine environment is oil pollution caused by maritime transportation. The primary reason for the failure to prevent this pollution is the imbalance in the distribution of authority granted to states. International legal frameworks limit the powers of coastal states to their sovereign marine areas, while granting full authority to the flag state over activities in international waters. This thesis examines chemical tanker operations in maritime transportation, with a particular focus on tanker accidents. A detailed investigation is provided, including the case of a tanker accident that occurred in 2013. The positive and negative aspects of loading and unloading chemical tankers at offshore port facilities are analyzed through a SWOT analysis, supported by the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. Key safety protocols for loading and unloading operations on chemical tankers include adherence to the ship's design specifications, maintaining stability control, proper handling and storage of chemicals, and ensuring that personnel are adequately trained. Conducting operations in accordance with international standards and complying with environmental protection regulations are also of paramount importance. Furthermore, rigorous inspections play a critical role in mitigating safety risks. The aim of this thesis is to highlight the impacts of chemical tankers on human health, marine life, and the broader ecosystem. It emphasizes that conducting loading and unloading operations at offshore port facilities can significantly reduce the negative impacts.