Omuz problemlerini değerlendirmede yeni bir ölçek geliştirme, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of a new scale for evaluating shoulder problems, validity and reliability study
- Tez No: 964094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Omuz disfonksiyonu, dünya genelinde yaygın bir ağrı ve sakatlık nedenidir. Uluslararası alanda kabul görmüş omuza yönelik hasta bildirimli sonuç ölçütleri bulunmakla birlikte, bunların hiçbiri Türk popülasyonuna özgü olarak geliştirilmemiştir. Kültürel ve klinik uygunluk eksikliği göz önüne alınarak, bu çalışmada Türk bireyler için geçerli ve güvenilir bir omuz değerlendirme ölçeği geliştirilmesi amaçlandı. Çalışmada, aşamalı bir psikometrik metodoloji izlendi. Literatür taraması, hasta geri bildirimleri ve uzman görüşleri doğrultusunda 34 maddelik bir madde havuzu oluşturuldu, içerik geçerliği uzmanlar tarafından değerlendirildi ve pilot test ile maddelerin anlaşılırlığı artırıldı. Geliştirilen 20 maddelik ölçek omuz rahatsızlıkları olan 415 hasta üzerinde uygulandı. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda, ölçeğin eklem mobilitesi, fonksiyonellik ve ağrı boyutlarından oluşan üç faktörlü bir yapı sergilediği belirlendi. Analizler sonrasında ölçek 12 maddeye indirgenerek nihai halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizi modelin kabul edilebilir ila iyi düzey arasında uyum gösterdiğini ortaya koydu (χ²(51) = 96,898, RMSEA = 0,048, SRMR = 0,048, CFI = 0,967). Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,87 olarak hesaplandı, bu da yüksek iç tutarlılığa işaret etti. Test-tekrar test güvenirliği analizinde ölçek için sınıf içi korelasyon katsayısı 0,913 olarak bulundu, bu sonuç ölçeğin zamansal kararlılığını destekledi. Yakınsak geçerlik, Omuz Ağrısı ve Engellilik İndeksi ile anlamlı pozitif korelasyon (r = 0,790, p < 0,001) ile doğrulandı. Çoklu doğrusal regresyon analizi yeni ölçeğin, Omuz Ağrısı ve Engellilik İndeksi skorlarını anlamlı düzeyde tahmin ettiğini gösterdi (düzeltilmiş R² = 0,95, B = 1,97, p < 0,001). Sonuç olarak bu çalışma, Türk popülasyonu için kültürel ve klinik açıdan uygun, kısa, kolay uygulanabilir ve psikometrik olarak sağlam bir omuz değerlendirme ölçeği sunmaktadır. Ölçek eklem mobilitesi, fonksiyonellik, ağrı gibi çok boyutlu bileşenleri kapsayarak klinik ve araştırma ortamlarında kullanıma uygundur. Türkçe konuşan bireyler için geliştirilmiş ve doğrulanmış ilk omuz değerlendirme aracı olan Omuz Problemlerini Değerlendirme Ölçeği literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Shoulder dysfunction is a prevalent source of pain and disability worldwide. Although several internationally recognized patient-reported outcome measures exist for shoulder assessment, none have been specifically developed or validated for the Turkish population. Addressing the gap in cultural and clinical applicability, this study aimed to develop a valid and reliable shoulder assessment tool tailored for individuals living in Türkiye. A multi-phase psychometric methodology was employed. An initial pool of 34 items was generated through literature review, patient feedback, and expert input. Content validity was ensured via expert panel review, and item clarity was refined through pilot testing. The preliminary 20-item scale was administered to a sample of 415 patients with shoulder disorders. Exploratory and confirmatory factor analyses supported a three-factor structure comprising joint mobility, functionality, and pain. Following item reduction, the scale was finalized with 12 items. Confirmatory factor analysis demonstrated an acceptable-to-good model fit (χ²(51) = 96.898, RMSEA = 0.048, SRMR = 0.048, CFI = 0.967). The scale showed high internal consistency (Cronbach's alpha = 0.87) and excellent test-retest reliability (ICC = 0.913), indicating temporal stability. Convergent validity was supported by a significant positive correlation with the Shoulder Pain and Disability Index (r = 0.790, p < 0.001). Moreover, multiple linear regression confirmed the scale's strong concurrent validity (Adjusted R² = 0.95, B = 1.97, p < 0.001). In conclusion, the study presents a concise, user-friendly, and psychometrically robust shoulder assessment scale that is both culturally and clinically appropriate for the Turkish-speaking population. It is suitable for use in clinical and research settings, covering multidimensional components such as joint mobility, functionality, and pain. The Shoulder Problems Assessment Scale, the first shoulder assessment tool developed and validated for Turkish speakers, makes an important contribution to the literature.