Burdur ilindeki ev ve süs hayvanlarına yönelik hizmet veren veteriner işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of veterinary businesses providing services for domestic and ornamental animals in burdur province
- Tez No: 964112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CUMHUR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye'de artan veteriner hekim mezun sayısına karşın kamu istihdam olanaklarının sınırlı ve yetersiz kalması, mezunları özel sektöre ve girişimciliğe yönlendirmiştir. 2023 yılı itibariyle veteriner hekim iş gücü 68 bin kişiye ulaşırken, kamu istihdam oranı %15'in altında kalmıştır. Veteriner klinik sayıları ise 2018-2024 arasında %46 oranında artış göstererek 8.958'e ulaşmıştır. Bu çalışma ile Burdur ve Isparta Merkez ilçelerinde ev ve süs hayvanlarına yönelik hizmet veren özel veteriner sağlık işletmelerinin ekonomik yapılarının analiz edilerek karlılıklarına etki eden masraf unsurlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Burdur ilinde 7, Isparta ilinde ise 15 olmak üzere toplamda 22 veteriner kliniği incelenmiştir. 2023 Mayıs – 2024 Mayıs dönemini kapsayan bu çalışmada veteriner kliniklerine ziyaretler yapılarak yüz yüze anketler gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda kliniklerin yıllık ortalama toplam gideri Burdur'da 1.880.084 ₺, Isparta'da ise 1.427.857 ₺ olarak hesaplanmıştır. Burdur'daki kliniklerde en büyük gider kalemlerini genel idare giderleri (%28,21), petshop ürünleri (%27,33) ve ilaç giderleri (%22,21) oluştururken; Isparta'daki kliniklerde bu oranlar sırasıyla genel idare giderleri (%32,11), petshop ürünleri (%13,17) ve ilaç giderleri (%17,00) olarak bulunmuştur. Amortismana tâbi giderler her iki ilde de %9–13 aralığında seyretmiştir. Gelir analizinde, Burdur'daki kliniklerde yıllık ortalama gelir 2.428.049 ₺, Isparta'daki kliniklerde ise 2.154.050 ₺ olarak saptanmıştır. Gelir kalemlerinde en büyük pay tıbbi girişimler ve petshop ürünlerine ait olup, Burdur'da bu iki kalem toplam gelirin %60'ından fazlasını oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, despite the increasing number of veterinary graduates, the limited and insufficient opportunities for public employment have driven many graduates towards the private sector and entrepreneurship. As of 2023, the veterinary workforce in the country reached 68,000 individuals, while the public employment rate remained below 15%. Between 2018 and 2024, the number of veterinary clinics increased by 46%, reaching a total of 8,958. This study aims to analyze the economic structure of private veterinary healthcare enterprises providing services to companion and ornamental animals in the central districts of Burdur and Isparta, and to identify the cost components affecting their profitability. A total of 22 veterinary clinics were examined—7 in Burdur and 15 in Isparta. The study covers the period from May 2023 to May 2024, during which face-to-face surveys were conducted through on-site visits to the clinics. According to the findings, the average annual total expenditure per clinic was calculated as ₺1,880,084 in Burdur and ₺1,427,857 in Isparta. In Burdur, the largest expenditure items were general administrative expenses (28.21%), pet shop products (27.33%), and pharmaceutical costs (22.21%). In Isparta, these figures were found to be 32.11%, 13.17%, and 17.00%, respectively. Depreciation-related expenses ranged between 9–13% in both provinces. Regarding income, the average annual revenue per clinic was ₺2,428,049 in Burdur and ₺2,154,050 in Isparta. Medical procedures and pet shop product sales constituted the majority of revenue sources, accounting for over 60% of total income in Burdur.