Çalışanların insan kaynakları yönetim stratejilerine ilişkin algıları: Munzur Üniversitesi örneği
Employees perceptions of human resources management strategies: Munzur University example
- Tez No: 964113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY EKİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eğitim, toplumun sosyal, ekonomik ve siyasi yapısını dönüştüren en güçlü araçlardan biridir. Üniversiteler, öğrencilere ve akademik personele gerekli olan bilgi, beceri ve altyapıyı sağlamakla yükümlüdür. Bu, sadece bireylerin kişisel gelişimlerini değil, aynı zamanda toplumun geleceğini şekillendiren bir süreçtir. Üniversiteler, öğrencilerine çeşitli fırsatlar sunarak onları hem teorik hem de pratik açıdan donanımlı hale getirmeli, onları küresel düzeyde rekabet edebilecek bilgiyle yetiştirmelidir. İnsan kaynakları yönetimi de bu bağlamda önemli bir rol oynar. Küresel ölçekte yetkinlikleri geliştirmek ve etkin bir işyeri ortamı yaratmak için güçlü bir insan kaynakları yönetimi gerekir. Bu, iş gücünü yalnızca yönetmekle kalmaz, aynı zamanda çalışanların eğitimini, gelişimini ve motivasyonunu da sağlar. İnsan kaynakları stratejileri, organizasyonların sürdürülebilir başarısını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, üniversite çalışanlarının insan kaynakları yönetim strateji algılarının belirlenmesi ve bu algıların çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda 240 üniversite personeli özelinde anket veri toplama aracı ile veriler toplanmış ve elde edilen veriler orijinal SPSS 26.0 istatistiki program ile analiz edilmiştir. Çalışmada katılımcıların insan kaynakları yönetim strateji algılarının ortalamanın altında olduğu saptanmıştır. Ayrıca katılımcıların insan kaynakları yönetim strateji algılarının; yaş, medeni durum, çalışılan birim, idari görevinin olup olmaması ve mesleki tecrübeye bağlı olarak anlamlı şekilde farklılaşmadığı buna karşın cinsiyet, eğitim durumu ve mevcut birimdeki çalışma yılına göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Bu bulgular, birçok üniversitenin insan kaynakları stratejilerini genel kurumsal hedeflerle tam olarak entegre etmekte zorlandığını gösteren önceki araştırmalarla uyumludur. Ek araştırmalar, üniversitelerin insan kaynakları yönetim stratejilerinin ilerlemesini değerlendirebilir. Bu hususta konu çerçevesinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most powerful tools that transform the social, economic and political structure of society. Universities are obliged to provide students and academic staff with the necessary knowledge, skills and infrastructure. This is a process that shapes not only the personal development of individuals but also the future of society. Universities should provide their students with various opportunities to equip them both theoretically and practically, and train them with the knowledge to compete at the global level. Human resources management plays an important role in this context. Developing global competencies and creating an effective workplace environment requires strong human resource management. This not only manages the workforce, but also ensures the training, development and motivation of employees. Human resource strategies are critical to ensure the sustainable success of organizations. This study was designed to determine university employees' perceptions of human resource management strategies and to determine whether these perceptions differ according to various demographic variables. For this purpose, data were collected with a questionnaire data collection tool for 240 university staff and the data obtained were analyzed with the original SPSS 26.0 statistical program. In the study, it was found that the participants' perceptions of human resource management strategies were below average. In addition, it was found that the participants' perceptions of human resources management strategies did not differ significantly based on age, marital status, unit of employment, whether they had an administrative position or not, and professional experience, whereas they differed significantly based on gender, educational status, and years of employment in the current unit. These findings are in line with previous research showing that many universities struggle to fully integrate human resource strategies with overall organizational goals. Additional research could assess the progress of universities' human resource management strategies. It can be argued that more research is needed in this regard.