Obstrüktif uyku apnesi olan down sendromlu çocukların ağız diş sağlığı durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of oral and dental health status in children with down syndrome and obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 964111
  2. Yazar: HAZAL LİZGE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UZAMIŞ TEKÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Down sendromlu çocuklarda, konjenital kalp hastalıkları, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi durumlara ek olarak uyku ile ilişkili solunum bozuklukları da yaygın olarak görülmektedir. Down sendromlu bireylerde ise en sık görülen uyku ile ilişkili solunum bozukluğu tipi obstrüktif uyku apnesidir. Obstrüktif uyku apnesi, uyku sırasında solunumun bozulması, üst hava yolunun kısmi veya tam obstrüksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. Çocuklarda OUA, %0,7-2,0 görülürken (%4 ortalama olarak bildirilir) DS'li çocuklarda daha yaygın olup %30,0-70,0 arasında değişen yüzdelerde görülmektedir. Bu araştırma, obstrüktif uyku apnesi olan Down sendromlu çocukların ağız sağlığı durumlarının obstrüktif uyku apnesi olmayan Down sendromlu çocuklardan bir kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulu Başkanlığı'ndan onay alındıktan sonra veriler, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı ve Genetik Bilim Dalı'nda görev alan araştırma ekibi tarafından hazırlanan bir anket ve muayene formu aracılığı ile elde edilmiştir. Anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anket formu; aileye ait bazı demografik bilgileri, velinin çocuğunun uyku apnesi belirtilerinin farkındalığını, çocuğun ağız ve diş bakımını değerlendirmeyi amaçlayan toplam 38 sorudan oluşmaktadır. Çocukların ağız içi muayeneleri araştırmacının kendisi tarafından dental ünit ışığı altında ayna, top uçlu periodontal sond ve hava su spreyi kullanarak yapılmıştır. ICDAS II, dmft/DMFT, pufa/PUFA indeksleri, kapanış ilişkileri, dental anomali, maloklüzyon, dil boyutu, Mallampati skoru ve yüz profili de değerlendirilmiş ve kaydedilmiştir. Araştırma, PSG (polisomnografi) ve/veya uyku ölçeği ile değerlendirilmesi sonucu obstrüktif uyku apnesi tanısı almış yaş ortalaması 9,24±2,88 olan ve OUA tanısı almamış ortalama yaşı 6,52±2,95 olan toplam 75 Down sendromlu çocuk (35 kız, 40 erkek) ile yürütülmüştür. Veri analizi için Pearson Ki Kare testi ve/veya Fisher'in Kesin Testi, Spearman korelasyon testi, Kolmogorov Smirnov testi, t testi veya Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmadaki çocukların yaş aralığı 0-14 yaş olup, yaş artışıyla birlikte obstrüktif uyku apnesi görülme yüzdesi artmıştır. Obstrüktif uyku apnesi şiddeti ile DMFT, DMFS ve ICDAS daimi skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyonlar gözlemlenmiştir. Obstrüktif uyku apnesi bulunan grupta makroglossi, kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha fazla görülmüştür. Mallampati skoru yükseldikçe posterior çapraz kapanış sıklığının arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak obstrüktif uyku apnesine sahip Down sendromlu çocukların takibi tek bir branşa bırakılmamalıdır; tıp branşlarındaki uzmanlar ile çocuk diş hekimleri süreci multidispliner bir iş birliğiyle sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
In children with Down syndrome, in addition to conditions such as congenital heart disease and thyroid dysfunction, sleep-related breathing disorders are also commonly seen. The most common type of sleep-related breathing disorder in individuals with Down syndrome is obstructive sleep apnea. Obstructive sleep apnea is a disease characterized by impaired breathing during sleep and partial or complete obstruction of the upper airway.. While OSA is seen in 0.7-2.0% of the general pediatric population, it is more common in children with DS (30-70%). This study aims to evaluate the oral health status of children with Down syndrome with obstructive sleep apnea by comparing them with a control group of children with Down syndrome without obstructive sleep apnea. After receiving approval from the Hacettepe University Non-Interventional Ethics Committee, the data was obtained through a questionnaire by the researcher using face-to-face interview method and oral examination form prepared by the research team working in the Department of Pediatric Dentistry, Hacettepe University Faculty of Dentistry, Department of Child Health and Diseases, Department of Pediatric Chest Diseases, and Department of Genetics, Hacettepe University Faculty of Medicine. The questionnaire form consists of totally 38 questions aimed at evaluating some demographic information of the family, the awareness of the parents about the symptoms of sleep apnea of their child, and the oral and dental care of the child. The intraoral examinations of the children were performed by the researcher herself under the dental unit light using a mirror, a ball-ended periodontal probe, and an air-water spray. ICDAS II, dmft/DMFT, pufa/PUFA indices, bite relationships, dental anomaly, malocclusion, tongue size, Mallampati score, and facial profile were also evaluated and recorded. The study included a total of 75 children with Down syndrome, with a mean age of 9.24±2.88 diagnosed with obstructive sleep apnea as a result of PSG (polysomnography) and/or sleep scale evaluation, and a group of children with DS but not diagnosed with OSA with a mean age of 6.52±2.95. Kolmogorov Smirnov test for normallity, Pearson Chi Square, Fisher's Exact, independent-t and Mann Whitney U tests for comparing variables and Spearman's test for correlation were used. The level of statistical significance was accepted as 0.05. The age range of the children in the study was 0-14 years, and the percentage of obstructive sleep apnea showed an upward trend with age. Statistically significant positive correlations were observed between the severity of obstructive sleep apnea and DMFT, DMFS and ICDAS permanent scores. Macroglossia was significantly more common in the group with obstructive sleep apnea compared to the control group. A higher Mallampati score was associated with a greater frequency of posterior crossbite. As a result, the follow-up of children with Down syndrome and obstructive sleep apnea should not be floowed-up by only a single physician; the process should be carried out with multidisciplinary cooperation between various specialists comprising the pediatric dentists.