Esrar kullanan bireylerde Geçiş Kapısı Hipotezinin psikolojik sağlamlık ile ilişkisi
The relationship between the Gateway Hypothesis and psychological resilience in cannabis
  1. Tez No: 964135
  2. Yazar: ŞEYDA AZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, esrar kullanıcılarının Geçiş Kapısı Hipotezi'ne (Gateway) göre esrar harici diğer maddelere yaptıkları geçişin, psikolojik sağlamlıkları ile olan ilişkisi incelenmiştir. Buna ek olarak karakter güçlerinin bu ilişkiyi ve geçişi nasıl etkilediğine de odaklanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre örneklemin genel olarak orta-yüksek düzey psikolojik sağlamlıkları vardır, ancak psikolojik sağlamlığın esrar kullanım bozukluklarının şiddetiyle ilişkisi bulunamamıştır. Ayrıca sadece esrar kullanan bireyler ile esrar harici madde kullanan bireyler arasında, psikolojik sağlamlık puanlarına bakıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bunun haricinde erken yaşta esrara başlama problemli kullanım riskini arttırırken, diğer maddelere geçiş davranışı kullanım yoğunluğundan çok sosyal, kültürel ve psikolojik faktörlerle ilişkili bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Geçiş Kapısı Hipotezi'nin yalnızca biyolojik etkenlerden veya doğrudan psikolojik sağlamlık düzeyinden etkilenmediği görülmüştür. Ayrıca psikolojik sağlamlık tek başına koruyucu veya önleyici bir rol oynamamaktadır fakat farklı değişkenler eşliğinde dolaylı bir etkileşim söz konusudur. Bu bulgulara bakılarak, ileride oluşturulabilecek önleyici çalışmalarda veya müdahale çalışmalarında sosyal destek, aile bağları ve kültürel faktörler dikkate alınmalıdır
Özet (Çeviri)
According to the Gateway Hypothesis, this study looked at the connection between cannabis users' psychological resilience and their transitions to other substances. The study also examined the role that character strengths play in this relationship and the process of transition. Although there was no discernible correlation between psychological resilience and the severity of cannabis use disorders, the results showed that the sample as a whole had medium-to-high levels of psychological resilience. Moreover, there was no discernible difference in psychological resilience scores between cannabis users and those who also used other drugs. Early cannabis use was found to raise the risk of problematic use, but social, cultural, and psychological factors were more strongly linked to the transition to other substances than usage intensity. These findings suggest that the Gateway Hypothesis is influenced by more than just biological variables and psychological resilience levels. Furthermore, psychological resilience does not function as a preventive or protective factor on its own; rather, it interacts indirectly with other variables. These findings suggest that social support, family relationships, and cultural factors should be taken into account in future prevention and intervention efforts. .