Güzellik söylemi bağlamında filtre uygulamaları: Dijital makyaj
Filter applications in the context of beauty discourse: Digital makeup
  1. Tez No: 964136
  2. Yazar: SİBEL ÖZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR MURATOĞLU PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda özellikle sosyal medya ağlarında yaygın olarak kullanılan dijital filtre uygulamalarının güzellik söylemiyle bağlantılarının tartışılması amaçlanmıştır. Fotoğrafçıların yüz yıldan fazladır uyguladığı fotoğraf düzeltme ve manipülasyon işlemlerinin günümüzde dijital ortamda yapılması, uygulamanın hızla yaygınlaşmasını sağlamış, sosyal medyada güzellik söyleminin önemli bir parçasına dönüşmüştür. Filtrelenmiş güzelliğin yol açtığı baskı, ruhsal sorunlar, gerçeklik algısındaki kırılma, kişiyi estetik operasyonlara sevk etmesi, bütün bu sürecin sonunda kadının bedenleşmesi, bedenden ibaret görülmesi, kadının kendisinin de kendine/bedenine kapanarak toplumdaki ikincil ve eşitsiz konumunun bu nesneleşme sürecinde derinleşmesi, bu çalışmanın önemli veri ve bulgularındandır. Dijital filtreler, kadınların“kusur”algısını büyütüp genelleştirmekte, güzelleştirmenin aksine kendilerini kusurlu ve yetersiz hissetmelerine yol açmakta ve bu derinleşen kusur algısı kadınları güzellik endüstrisinin tüketim alanına itmektedir. Günümüzde dijital filtre uygulamalarının, makyaj ile estetik operasyonlar arasında geçişlilik sağladığı ve popüler kültürden aldığı güçle estetik operasyonları teşvik etmekle kalmayıp normalleştirdiği de görülmüştür. Araştırma kapsamında 18-40 yaş aralığındaki çeşitli eğitim, meslek ve dünya görüşüne sahip 20 kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmış, ortaya çıkan bulgular yorumlayıcı fenomonolojik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Güzellik söyleminin, kadınları“güzel”kabul etmek için sürekli birtakım ürünleri ve hizmetleri satın almaları ve nihayetinde“kendilerine yatırım yapmaları”yönündeki telkinleri, güzellik endüstrisinin dinamosu görevini görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to discuss the connections of digital filter applications, which have been widely used in recent years, especially on social media networks, with beauty discourse. The photo correction and manipulation processes that photographers have been applying for over a century are now being carried out in digital environments, leading to the rapid proliferation of these practices and transforming them into a significant part of the beauty discourse on social media. This study reveals significant data and findings, including the pressure caused by filtered beauty, psychological issues, the fracture in the perception of reality, the drive towards aesthetic operations, the eventual embodiment of women, women being considered mere bodies, and women themselves closing off to their bodies, deepening their secondary and unequal position in society through this objectification process. Digital filters amplify and generalize women's perception of“flaws,”leading them to feel flawed and inadequate instead of beautified, and this deepening perception of flaws drives women into the consumption sphere of the beauty industry. It has also been observed that today, digital filter applications provide a transition between makeup and aesthetic operations, and with the power they derive from popular culture, they not only encourage but also normalize aesthetic operations. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 20 women aged 18-40, possessing various educational backgrounds, professions, and worldviews, and the findings were evaluated using the interpretative phenomenological analysis method. The beauty discourse, which encourages women to continuously purchase various products and services to be considered“beautiful”and ultimately“invest in themselves,”serves as the driving force of the beauty industry.