Tercan Baraj Gölü ve çevresinin rekreasyonel alan kullanım potansiyelinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study on determination of recreational area use potential of Tercan Dam Lake and its environment
- Tez No: 96418
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ILGAR KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapılan bu araştırmada, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzincan iline bağlı Tercan İlçe sınırları içerisinde yer alan Tercan Baraj Gölü ve çevresinin rekreasyonel alan kullanım potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak, rekreasyonel alan kullanım potansiyelinin belirlenmesinde ve değerlendirilmesinde Sözen'in (1981) kullandığı ve US Department of Agriculture Soil Conservation Service tarafından 1966 yılında geliştirilen yöntem, çalışma alanına uyarlanarak kullanılmıştır. Ayrıca çalışma alanında gözlem, inceleme, veri toplama ve anket çalışması sonucunda yörenin mevcut rekreasyonel yapısı analiz edilerek değerlendirmeye alınmıştır. Bu amaçla, araştırma alam için uygun rekreasyon çeşitleri ve bunlar üzerinde önemli etkisi olduğu saptanan belirleyici faktörler tespit edilerek birbirleri arasındaki ilişkiler ortaya konmuş ve rekreasyonel etkinlikler açısından potansiyel belirlenmiştir. Çalışmanın bir ileri aşamasında ise, mevcut doğal kaynaklardan yanlış yararlanma sonucu ortaya çıkan çelişkilerin analizi yapılmış ve alanda temel nitelik gösteren alan kullanışları için belirli kriterler göz önünde tutularak optimal alan kullanımı saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre, çalışma alam % 84 olta balıkçılığı, % 69 piknik, %76 su içi rekreasyonu, % 68 yaylacılık ve %73 ile kış sporları yönünden yüksek, %66 ile kamping faaliyetleri bakımından orta derecede potansiyele sahip olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, Tercan Baraj Gölü ve çevresi rekreasyon bakımından büyük bir potansiyele sahip olduğu ancak yanlış alan kullanımları ve planlama noksanlıkları nedeniyle mevcut potansiyelden gereğince yararlanılamadığı belirlenmiş olup, çevreye duyarlı fiziksel planlama çalışmalarına gidilmesi, bölgenin tanıtılmasına, ekonomik olarak kalkınmasına ve yöre rekreasyonuna olumlu katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to define the recreational area use potential of Tercan Dam Lake which is located in Erzurum. In the determination of recreational area use potential modified to the area. The method used by Sözen (1981) and developed by US Department of Agricultural Soil Conservation Service in 1966 was employed in this study. The recreational structure of the study site was evaluated based on land surveys, investigations, data collections questioners results. The determined factors for defining appropriate recreational types and the relations from each other were also evaluated. The results of this study indicated that the study area has high potential for highland, fishing, picnic area, water recreation and winter sports, and moderate potential for camping recreation. And, the results from mislaid use in the area was analyzed and mainland use were defined, using the ecological landscape planning. According to the studies the area investigated is of high potential for fishing (84%), picnic (69%), water recreation (73%), moderate potential for camping (66%). Tercan Dame Lake and its vicinity has high recreational potential, this potential is not fully properly used because of wrong area use and deficiencies in planning. Physical planning taking in to account the environment may greatly contribute to promotion at the region, economic developing and recreation of the region.